Havale, aynı bankalar arasında karşılıklı para transferi yapılmasına imkan veren bir yöntemdir. Aynı bankadan hesabı bulunan iki kişi, bu yöntemle birbirine para transferi yapabilir. Parayı gönderen kişinin bu bankanın müşterisi olmasına da gerek yoktur. Farklı bankalar arasında havale yapabilmeniz hiçbir şekilde mümkün olmuyor. Havale işlemlerini şubelerden yapabileceğiniz gibi bankamatiklerden ya da internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz.

Havale Nasıl Yapılır?

Bankamatiklerden havale yaparken sizlere paranın yatırılacağı hesap numarası gerekir. İlgili bankadan bir hesabınız yoksa kartsız işlem seçeneğine basarak havale yapabilirsiniz. Bu işlem için sırasıyla kimlik numarası, cep telefonu, hesap numarası ve yatırım tutarı bilgilerini girmeniz istenir. Bu bilgileri girdiğiniz zaman ödemeniz gerçekleşir. İnternet üzerinden havale yaparken de paranın yatırılacağı hesap numarasını girmeniz yeterlidir.

Havale İşlem Ücreti Ne Kadar?

Havale işlemlerini hangi kanaldan yaparsanız yapın, belirli bir oranda işlem ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu işlem ücretleri her bankada farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Ancak genel olarak bu ücretler 5-7 TL arasında oluyor. Ancak havale yatırımlarını yaparken internet bankacılığını tercih ederseniz bu ücretleri çok daha düşük seviyelerde ödersiniz. Hatta bazı bankalar internetten yapılan havale işlemlerinde herhangi bir şekilde komisyon almıyor.

İnternetten Nasıl Havale Yapılır?

İnternet üzerinden havale yapmak için öncelikle bankanızdan bir internet şifresi edinmeniz gerekir. Ardından bankanızın internet şubesi üzerinden yatırımlarınızı kolayca yapabilirsiniz. İnternet havalelerinde sizlerden tek istenen bilgi, paranın yatırılacağı hesap ya da IBAN numarasıdır. Sonrasında işleminiz çok düşük bir komisyonla gerçekleştirilir.

Hangi Saatlerde Havale Yapabilirim?

Bankaların havale işlemleri için belirlediği bir süre yoktur. İstediğiniz gün ve saatte havale ile paranızı kolayca gönderebilirsiniz. Yatırımı hangi saatte yaparsanız yapın, en geç 5 dakika içerisinde yatırılan tutar karşı hesaba geçer.

Havale İşlemlerinde Alt Limit Var mı?

Havale yatırımlarında belirlenen herhangi bir alt limit yoktur. İstediğiniz kadar düşük miktarda havale yapabilirsiniz. Ancak işlemler için belirlenen bazı üst limitler söz konusudur. Bu limitler de 300 bin TL seviyelerine kadar çıkabileceği için yatırımlarda sorun teşkil etmiyor.

Bir önceki yazımız olan Faturalı Hat Üzerinden Kredi Alma başlıklı makalemizde acil nerden para bulabilirim, bankadan başka nerden kredi alabilirim ve faturalı hattı olana kredi çıkar mı hakkında bilgiler verilmektedir.