Bankalara yapacağınız kredi başvurularında sizlerden öncelikle bir gelir belgesi istenir. Aylık gelirinizle doğru orantılı olarak yapacağınız başvurular değerlendirilir ve kredinin cevabı sizlere ulaştırılır. Gelir belgesi, kredinin geri ödemesinde bankalara teminat belirtmenizi sağlar. Bu açıdan gelir belgesinin verilmemesi durumunda geri ödeme durumu belirsizliğe düşer. Ancak son dönemlerde geliştirilen kredi seçeneklerine göre bazı bankalar gelir belgesiz kredi de verebiliyor.

Gelir belgesi beyan etmeden başvurabileceğiniz bu kredi türleri genel olarak ihtiyaç kredileridir. Konut ve taşıt kredilerinin toplam tutarları oldukça yüksek olduğu için, gelir belgesi vermeden başvuru yapmak çok mümkün olmaz. Gelir belgesi göstermeden başvuru yapmak istiyorsanız, başvuru şekillerini değiştirmeniz gerekiyor. İpotekli kredi başvurularında ya da internet başvurularında bankalar genel olarak belge talebi yapmaz.

İpotek Göstererek Kredi Çekme

Aylık düzenli bir geliriniz yoksa bankalar sizleri geri ödeme konusunda riskli görür. Bu durumda devreye bir taşınmaz malı sokarak kredi alabilirsiniz. Üzerinize kayıtlı olan ev, iş yeri, arsa ya da arabayı bankaya ipotek ettirerek gelir belgesiz bir şekilde kredi alabilirsiniz. İpotek göstereceğiniz mal, bankanın geri ödeme teminatı olacağı için sizlerden ekstradan gelir belgesi istenmez. Elbette ödemenin yapılmaması durumunda bankanın taşınmaz mala el koyacağını da unutmamak gerekiyor.

İnternet Başvurularında Belge İstenir mi?

İnternet bankacılığını kullanan kişiler, söz konusu bankanın daimi bir müşterisi demektir. İhtiyaç kredilerine gelir belgesiz başvuru yapmak isteyen bir kişi internet bankacılığını tercih edebilir. Çünkü; internet bankacılığını aktif kullanan kişilerin tüm bilgileri bankada kayıt altındadır. Bu kişilerin kredi sicili ve gelir durumu banka tarafından bilinir. Bu açıdan internetten online başvuru yaptığınız zaman bankalar sizlerden gelir belgesi istemez. Ancak başvuru yapan kişinin kredi sicilinin bozuk olması durumunda banka yine gelir belgesi isteyecektir.

Kefilli Kredi Başvurusu

Bankaya teminat olarak göstereceğiniz düzenli bir geliriniz yoksa kefilli başvurular sizin için önemli bir alternatif olacaktır. Kredi sicili iyi olan ve düzenli bir geliri olan kişiyi ikna ederek bankaya kefil gösterdiğiniz zaman, yapacağınız kredi başvuruları onaylanır.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Evde Bakım Maaşı, Evde Bakım Maaşı 2018 ve Evde Bakım Maaşı alma şartları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.