Fon hesabı, bankada bulunan paranın değerlendirilmesi üzerine alım satım prosedüründe kullanılması oluyor. Özel olarak otomatik namına işlem görmesi için emir verilir. Böylelikle hesapta para bulunduğu süre kendiliğinden fon alımı alır. Hesapta bulunan para çekilirken ya da kullanılırken de yine kendi kendine satış gerçekleştirilmiş olur. Bankaların kar kapılarından biri de fon alımları oluyor. Müşteriler de fon alabilmek adına bankalardan, bir fon hesabı açmak durumunda oluyor.

Fon Hesabının Yararları?

Fon hesabı, yatırılmış olan paranın değer kaybetmemesi açısından ve yatırımcısına bol bol kar sağlaması amacı ile yardımcı olan bir araç oluyor. Genel olarak fon hesabı açtıran bir şahıs parasını bu biçimde değerlendirerek kar sağlamış oluyor. Bu hesapta bulunan birikimin TL olması gerekmiyor. Bankalar bunun gibi durumlarda müşterilerine özel döviz ya da altın gibi kıymetli, üstünden de fon hesabı ayrıca açabiliyor. Ama bütün bankada bu durumda olan bir uygulama olmadığı için hangi bankalarda olduğunun araştırılması gerekiyor. Bu biçimde fon hesabı açılması kazancın artmasına olanak tanıyabiliyor. Fon hesabında bulunan birikimler genel olarak B Tipi ile Likit Fon üstünden işlem görüyor. Buda demek oluyor ki fon hesabı açtıran müşteriler daha fazla B tipi ile likit fonları tercih ediyor. En fazla tercih ediliyor olmasının başlıca nedeni ise düşük riskinin olması oluyor. Az riskli olması da getirisi olanın az olmasına yol açıyor. A tipi olan likit fonların, risk yüzdeliği B tipi olan likit fonlara oranla oldukça yüksek oluyor. Bu sebeple de getirisi de epey fazla oluyor. B tipi likit olan fonlara göre de getirisi fazla oluyor.

Fon Hesabı Nasıl Açılır?

Bankaların şubelerde bulunan bireysel müşteri hizmetleri ve internet bankacılığı aracılığı ile fon hesapları açılarak prosedür görmeye başlıyor. Fon hesabını açtırdıktan daha sonra alım ve satım prosedürlerinin otomatik namına yapılabilmesi amacıyla otomatik fon alımı emri verilmesi yeterli oluyor. Böylelikle hesapta yer alan para ya da altın olduğu müddetçe otomatik bir biçimde fon alımı yaparak yatırım yapılıyor. Hesapta bulunan para ya da altın çekileceği süre ise otomatik namına satışı oluyor.

Bir önceki yazımız olan En Avantajlı Kredi Kartı Hangi Bankaya Ait başlıklı makalemizde en çok kullanılan kredi kartı, en çok tercih edilen kredi kartı ve en uygun kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.