Her ne kadar güvenli ve sağlıklı bir hayat yaşamak istesek de bazen hepimizin başına hiç beklenmedik bir anda ve elimizde olmayan sebeplerle bazı kazalar gelebilir. Ferdi kaza sigortası kişilerin başına gelebilecek beklenmedik ve elinde olmadan gerçekleşen bu üzücü kazaların sebebiyet verebileceği bedensel zararlara karşı verilen teminattır. Bu sigorta oluşabilecek bir kaza sonucu ölüm, sürekli sakat kalma veya kazadan kaynaklanan tedavi masraflarını kapsamaktadır.

Ferdi kaza sigortasıyla bireyler kendilerini ve dolaylı yoldan aile bireylerini de güvence altına almış olur. Böylece herhangi bir kaza durumunda kendini, vefat durumunda ise yakınlarını maddi açıdan hafifletmiş olur. Bu teminat Ferdi Kaza Sigortasında belirtilen ve kaza kapsamına giren durumlarda ödenir.

Ferdi Kaza Sigortasının Genel Şartları

Ferdi kaza sigortasının sigortalıya uygulanabilmesi için bazı şartlar vardır. Bunlar yaşanabilecek olayların kaza kapsamına girip girmemesiyle ilgilidir. Hangi durumlar kaza olarak kabul edilir? Hangi durumlar kazadan sayılmaz? Bu tarz sorular ferdi kaza sigortası yaptırmak isteyenler tarafından sıkça sorulur. Bütün bu soruların cevapları aşağıda verilmiştir:

1- Ferdi Kaza Sigortasının Geçerli Olması İçin Kaza Sayılabilecek Durumlar

İlk olarak kazadan kastedilen, sigortası bulunan kişinin başına gelen ani ve iradesi dışında gerçekleşen durumlardır. Bu durumlar: birdenbire ve beklenilmeyen şekilde zehirleyici gazların solunması, kişinin yılan veya böcek gibi zehirli bir hayvan tarafından sokulması, ısırılma nedeniyle bulaşabilecek kuduz gibi sebeplerden dolayı zarar görmek, yanık veya ani bir hareket sonucu sinirlerin ve kasların incinmesidir. Böyle bir durumla karşılaşılması sonucu vefat etmek veya kalıcı bir sakatlık geçirmek kaza sebebi sayılır ve ferdi kaza sigortası geçerli olur.

2- Kaza Olarak Kabul Edilmeyen Durumlar:

Herhangi bir hastalık sonucu ölüm veya sakatlık yaşanması, intihara teşebbüs edilmesi(böyle bir durumda kişinin akıl sağlığının yerinde olup olmadığına bakılmaz). Bunun dışında sigortada kabul edilmeyen bir kaza sonucu cerrahi müdahalenin yapılması, aşırı sarhoşluk veya uyuşturucu madde kullanımından kaynaklanan kazalar ve sigortada kaza olarak belirtilen durumların dışında meydana gelen bütün kazalar ferdi kaza sigortasının uygulanmasını geçerli duruma getirmez.

Bir önceki yazımız olan Aktifbank'tan Belgesiz Anında İhtiyaç Kredisi başlıklı makalemizde Aktifbank anında kredi başvurusu, Aktifbank faiz oranları 2018 ve Aktifbank kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.