İnternette ”Faturalı Telefon Hattına Kredi” ilanlarının sayısı gittikçe artıyor. Peki böyle bir kredi uygulaması var mı ya da bu uygulama nasıl bir uygulamadır? Bu sorulara cevap olarak; böyle bir uygulama olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle bankalarla daha önce sorun yaşamış veya bankalarla hiç çalışması olmayan kişilerin kredi kullanma şansı olmadığı için, acil nakit ihtiyacı duyulduğu zaman kişilere çözüm olarak sunulan bir yöntemdir.

Faturalı Telefon Hattından Kredi Kullanımı

Bankalardan kredi kullanamayan kişilere yönelik hazırlanmış bu yöntem, bilinen kredi kullanımı ile alakası olmayan bir uygulamadır. Uygulamadan faydalanabilmek için dikkat edilen kriterler:

– En az 6 ay kullanılan faturalı bir hat sahibi olunması,

– Kullanılan operatöre ait fatura düzenli olarak ödenmesi,

– Daha önceden hat üzerinden alınmış bir cihaz varsa, ödemeleri de düzenli olarak yapılmış olmasıdır.

Bu kriterler sağlandıktan sonra kullanılan operatörün cihaz kampanyaları oluyor. Buradan hat sahibinin alabileceği en yüksek fiyatta olan cihaz, fatura üzerine ek ödeme olarak taksitler halinde ekstra tanımlanıyor. Örneğin, hat sahibi tanımlanan kampanya üzerinden 4.000 TL’ ye cihaz alabiliyor. Cep telefonu bayisi, tanımlanan cihazı kişiye vermek yerine, cihazın ücretini kişiye nakit olarak veriyor. Fakat burada bayi hat sahibine 4.000 TL yerine, 3.500 TL ödeme yaparak, 500 TL’yi aracı olduğunu söyleyerek; komisyon olarak kesiyor. Hat sahibi, banka yerine hattı üzerinden kredi kullanmış, banka yerine operatörüne borçlanmış oluyor.

Bu durumun ne kadar yasal olduğu tartışmaya açık bir durum olmakla birlikte, zor durumda kalan kişiler acil nakit ihtiyaçlarını karşıladıkları için durumdan memnun oluyor. Aradaki 500 TL’yi bankaya ödedikleri banka faizi olarak kabul ediyor.

Fatura Üzerinden Ek Cihaz Alımı

Kullanılan operatör, hat sahibinin bazı koşullarına göre hat üzerinden cihaz alma kolaylığı sağlamaktadır. Kişilere 36 aya kadar taksitlerle ödeme kolaylığı sağladığı için hat sahipleri tarafından tercih ediliyor. Hat sahibi, en az 6 ay faturalı hattını kullanmış olmalı ve faturalar düzenli ödeniyor olmalıdır.

Aynı zamanda fatura sahibi uzun süredir hattını kullanıyor ve hat üzerinden daha önce cihaz aldı ise mutlaka ödemelerin düzenli yapılmış olması, hiç cezasının olmaması gerekiyor. Bu koşullar sağlandı ise cihaz kampanyalarından faydalanabilen hat sahibi cep telefonundan, tablete neye ihtiyacı varsa alabiliyor. Aylık ödemeler faturasına yansıyor. Böylece kişi maksimum 36 ay vade ile istediği cihazı kullanma hakkına sahip oluyor.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası 2018 Personel Alımı İlanı Ve Şartları başlıklı makalemizde ziraat bankası iş başvurusu cv örneği 2018, ziraat bankası iş ilanı 2018 ve ziraat bankası mülakat soruları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.