Ev sigortaları konut alım işlemi yapıldıktan sonra ya da konut için kredi çekildiği esnada yaptırılan ve isteğe bağlı olan bir sigorta türüdür. Bu sigorta hem aile fertlerini hem de evi koruma altına alır. Ev sigortalarının evi hırsızlıktan, yıkılma durumundan, kazalardan ve törer olaylarından koruma gibi geniş bir alanı kapsadığı bilinir.

Ev Sigortası Yaptırmanın Önemi

Ev sigortası evin korunması açısından oldukça önemli olan ve güvenlik çerçevesi içerisinde yaşanması durumunun rahatlığı içerisinde bireylerin bir tatile ya da her hangi bir yere giderek evden uzaklaştıklarında akıllarının evde kalmaması açısından hem kafa rahatlığı hem de güvenlik sağlar. Ev sigortaları hane içerisinde bulunan üyelerin de bir nevi yararlandığı bir sigorta çeşidi olarak yıllık olarak yapılmakla birlikte her sene düzenlenme durumu vardır.

Ev Sigortası Yaptırma Adımları

Ev sigortası yaptırabilmeniz için öncelikle evin sizin üzerinize noterden satın alındığına dair bir belge bulundurmanız gerekir. Bu belge tapu adı ile anılan ve evin size ait olduğunu gösteren bir belgedir. Tapunun bulunması durumunda sigortacılık işi ile uğraşan ve ülkede yıllardır kaliteli bir şekilde hizmet veren pek çok kuruluştan teklif alabilme şansınız bulunur. Bu kuruluşlardan her hangi birini seçmeniz durumunda evin tapusu ile birlikte giderek ve gerekli olan belgeleri tamamlayarak evinize sigorta yaptırabilmeniz mümkün olur.

Ev Sigortasının Kapsamadığı Durumlar

Ev sigortası içerisinde yer almayan ve bireylerin bu eşyalarına her hangi bir zarar geldiğinde sigortadan talep edemeyeceği durumlar mevcuttur. Bu durumlar ve eşyalar içerisinde mücevherat, nakit para ve altın gibi değerli madenler yer alır. Kimi sigorta şirketlerinin bu değerli eşyaların bir kasa içerisinde kilitli tutulması durumunda olumsuz bir durum oluşması halinde sigorta kapsamına kabul ettiği görülür.

Ancak bu durum hırsızlık ile karıştırılmamalıdır. Hırsızlık durumu ile alakalı olan hiç bir olay sigorta şirketlerinin ev sigortası alanında verdiği hizmetin alanına girmemekle birlikte değerli madenlerin ve paranın başına gelebilecek yangın, yıkılma, deprem gibi doğa olaylarını sigorta şirketleri karşılar. Bu durumla alakalı olarak detaylı bilgi sigorta şirketlerinden öğrenilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Faiz Hesaplama Programı başlıklı makalemizde faiz hesaplama programı indir, faiz hesaplama uygulaması indir ve faiz nasıl hesaplanır hakkında bilgiler verilmektedir.