Hayat sigortası, vefat eden bir kişinin tüm borçlarının yasal olarak sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlar. Özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli kredi türlerinde hayat sigortası sıkça gündeme geliyor. Bankalar bu konuda kredinin geri ödemesini garantiye alabilmek için kişilere hayat sigortası şartı koyabiliyor. Bu durumda kredi borcu devam eden bir kişi vefat ettiği zaman, borçlar sigorta şirketi tarafından ödeniyor. Konut kredisi başvurularının reddedilme sebeplerinden birisi de budur. Başvuruyu yapan kişinin hiçbir şekilde hayat sigortası olmaması durumunda, bankalar başvuruyu olumsuz olarak değerlendirebilir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Konut kredilerinde yaş sınırına bağlı olarak bankalar hayat sigortası şartı koyar. Buradaki temel kısas, başvuruyu yapan kişinin yaş durumudur. Şayet başvuruyu yapan kişi 50 yaşın üzerindeyse, bu durumda vefat riski ortaya çıkacaktır. Bankalar bu durumdaki kişiler için hayat sigortası şartı koyabilir. Ancak daha genç yaşlarda bir kişiden hayat sigortası talep edilmeyebilir. Ancak bahsettiğimiz bu durum tamamen bir genellemeden ibarettir. Çünkü; bazı bankalar yaş sınırı olmaksızın konut kredilerine başvuru yapan tüm kişilerden hayat sigortası ister.

Hayat Sigortası Olmayan Kişi Vefat Ederse Borç Ne Olur?

Hayat sigortası yaptırmadan konut kredisi çeken bir kişinin vefat etmesi durumunda devam eden borç, yasal olarak mirasçılara kalır. Vefat eden kişilerin malları mirasçılara kaldığı gibi, borçları da arkasında kalan mirasçılara devredilir. Ancak mirasçılar isterse mahkemelere redd-i miras davası açarak bu borçtan kurtulabilir. Ancak redd-i miras davası açan bir kişi, ölen kişinin mallarından da hiçbir şekilde pay alamaz. Şayet bu dava açılmazsa, bankaya ödenmesi gereken tüm borçları, ölen kişinin mirasçıları öder.

Hayat Sigortası Hangi Durumda Geçersiz Olur?

Hayat sigortası yaptıran bir kişinin devam eden bir hastalığı varsa, bu durumu sigorta şirketine bildirmelidir. Bu hastalığı gizleyen bir kişi, aynı hastalık yüzünden vefat ederse bu durumda hayat sigortası borçları hiçbir şekilde karşılamaz. Örneğin; uzun süredir hastanede kalp tedavisi gören bir kişi, bu durumu sigorta şirketine bildirmezse, hayat sigortası da ortadan kalkacaktır. Bu durumda da borç yine vefat eden kişinin mirasçılarına geçer.

Bir önceki yazımız olan Gelir Belgesi İstemeden Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar, gelir belgesi olmadan nasıl kredi çekilir ve gelir belgesiz nasıl kredi çekilir hakkında bilgiler verilmektedir.