Ev hayali kuran her kişi, bankaların konut kredisi imkanlarıyla hayallerindeki eve kavuşabiliyor. Bu kredi seçeneklerinde normal kira öder gibi bankaya kredi ödeyerek bir ev sahibi olabilirsiniz. Geçmiş dönemlerde bilindiği gibi çeşitli kooperatifler bu hizmetleri veriyordu. Ancak kooperatif hizmetlerinde kişiler hem kredi hem kira ödediği için maddi açıdan büyük zorluklar yaşanırdı.

Konut kredilerinde ise alacağınız kredi ile birlikte direkt olarak evin satışını yapabilir ve yerleşebilirsiniz. Ardından normal şekilde bankaya aylık vadeleri ödeyebilirsiniz. Tüm kredi taksitleri sona erdiği zaman kendinize ait bir eviniz olmuş olacaktır. Bu açıdan ev kredileri yatırım açısından da kişilere büyük kazanç sağlar.

Ev Kredileri Nasıl Alınır?

Ev kredilerinde belirli şartları sağlayan tüm vatandaşlar başvuru yapabilir. Öncelikle konut kredisi başvurularında yüksek bir gelirin olması gerekiyor. Aylık geliriniz 2500-3000 TL seviyelerinde ise rahatlıkla kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu süreçte ayrıca kişilerin kredi sicili de son derece önemlidir. Kredi notunuz yüksek seviyelerde olduğu zaman farklı başvuru kanallarından kredi taleplerini iletebilirsiniz. Konut kredilerine doğrudan şubelerden başvuru yapabileceğiniz gibi, internetten ön başvuru da yapabilirsiniz. Başvuruyu internetten yapsanız bile bazı belgeleri vermek amacıyla yine şubeye davet edilirsiniz.

Ev Kredilerinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Ev kredisi başvurusu için şubeye gidecek olan bir kişi öncelikle nüfus cüzdanını yanında bulundurmalıdır. Ardından çalışma durumunuza göre bir gelir belgesi edinmeniz gerekiyor. Bu iki belge, kredi notu ve gelir durumu sorgulaması açısından kullanılır. Bunlara ek olarak bankanız sizlerden bir başvuru formu ile tapu fotokopisi ister. Başvuru formlarını direkt olarak banka şubelerinden alabilirsiniz. Söz konusu tapu ise, satın alınacak eve ait olan tapu belgesidir. Bu belgeyi fotokopi çektirerek bankaya beyan etmeniz gerekiyor.

Konut Kredisi Vadeleri Ne Kadar?

Konut kredileri, diğer kredi türlerine göre daha yüksek tutarlarda olduğu için aylık vadeleri de uzun oluyor. Güncel verilere göre konut kredilerinde 360 aya kadar vade yapılabiliyor. Bu da alacağınız kredinin 30 yıl boyunca ödeneceğini gösteriyor. Eğer gelir durumunuz müsaitse kredilerin vadesini kısa tutmanız her zaman daha faydalı olacaktır.

ordu escort

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılı Banka Personel Alımları başlıklı makalemizde Anadolu Bank 2018 personel alımı, Halk Bankası 2018 PersoneL Alımı ve Şeker Bank 2018 personel alımı hakkında bilgiler verilmektedir.