Hiçbir kurum ve kuruluşta çalışmayan sabit geliri olmayan ev hanımları evi için gerekli malzemelerin ve çocukların artan ihtiyaçları ve kendi özel ihtiyaçları için genellikle bankalardan taksitli kredi kullanamamaktan yakınırlar. Ancak ülkemizde bazı bankalar çalışmayan ve resmi gelir belgesi olmayan ev hanımları için kredi ve kredi kartı verebiliyor.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalara Nasıl Müracaat Edilir?

Gelir belgesiz ve masrafsız kredi başvurusu yapan bayanlara kendi inisiyatifi dahilinde kredi veren kamu sermayeli ve özel sermayeli bankalar arasında Akbank, QNB Finansbank, İngbank, Denizbank ve Şekerbank bulunur. Oldukça yüksek bir potansiyele sahip olan ev hanımlarına kredi imkanı sunan bankalar rekabet ortamında para satmak istemeleri nedeni ile kredi vermeye devam ediyor.

Ev Hanımlara Kredi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

Ev hanımları bankalara kredi başvurularını internet üzerinden ya da sms ile kısa yoldan yapabiliyor. Gelir belgesiz ev hanımlarına kredi veren bankalar müracaata çok kısa bir süre içinde değerlendirme yaparak ön onay işlemini müşterisine mesaj yolu ile bildirir. Ön onay mesajı alan bayanlar banka şubesine bizzat giderek kredi finansmanlarına ulaşabilirler. Bankalar bizzat başvurularda bankaların koşullarını yerine getirdiklerinde kredi talepleri olumlu değerlendirilir.

Ev Hanımlara Kredi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

Bankaların ev hanımlarına kredi verme konusunda, koşulları vardır. Örneğin, gelir belgesi olmayan bayanlardan banka, eşlerinin maaş bordrosu getirmesini isteyebilir. Ancak eşi başka bir bankadan kredi kullanmış ve haliz hazırda borcunu ödüyor durumda ise yada kadının eşi daha önce kredi başvurunda bulunup reddedildi ise banka herhangi bir gayrimenkulü rehin göstermesini talep edebilir. Eğer kredi talebinde bulunan ev hanımı kira geliri varsa ve bunu belgelerse kredi kullanma durumu olumlu olabiliyor.

Eşi Kefil Olan Ev Hanımlarına Kredi Verilir mi?

Eşleri çalışan ve eşlerinin maaş bordrosunu bankaya sunan, eşini kefil göstererek ev hanımlarına kredi veren bankalar tarafından kredisi kullanımı gerçekleştirebilirler. Ayrıca yine bu bankalar kendi banka şubelerinin kredi kartını kullanan beylerin eşlerine de kredi kartı imkanı sunar.

Banka Şartlarını Yerine Getiremeyen Ev Hanımlarının Kredi Alma Durumları

Banka şartlarının hiçbirine haiz olmayan ev hanımlarının yapması gereken kredi başvurusu yapmak istediği bankanın herhangi bir şubesinde mevduat hesabı açtırmak ve bu hesaba sürekli nakit akışı sağlayarak hesabı aktif olarak kullanmak olacaktır. Bu şekilde bankalar müşterisini tanıdığı için kredi talebini olumlu olarak değerlendirecektir.

Bir önceki yazımız olan En İyi Yatırım Araçları Nelerdir? başlıklı makalemizde altına yatırım yapılır mı, dövize yatırım yapılır mı ve En İyi Yatırım nereye yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.