Ev hanımları artık emekli olabilecek! Nasıl mı? Detaylar haberimizde. Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan NACAR yaptığı açıklamada çalışmayan ve ev hanımı olan annelerin de emekli olabileceklerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Bu konuyla ilgili davanın devam ettiği ve eğer kazanılması durumunda çalışmayan ve kaldıkları ikametgâh sürelerine göre borçlanma yapabilecek.

Çalışmayanlarda Sağlık Yardımı Alabilecek!

GSS primi ödemeyen kişilerinde hastanede sağlık hizmetlerinden faydalanabildiğini belirten Erhan Nacar, “Sosyal Güvenlik Kurumu, bir hastanın sigorta numarasının oluşturulmuş olması durumunda son 4 ay boyunca çalışmış olması durumunda sağlık imkânlarından yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra gelir tespiti yapan vatandaşlar gelirleri olmadıkları için 53 TL ödeyerek Genel Sağlık Sigortasından (GSS) yararlanabilecek.

Tüm bunların yanı sıra GSS primi ödemeyen ve sağlık güvencesi olmayan kimseleri de acil servis kapısından geri çevrilmiyor ve tedavileri yapılıyor.

Sigorta Numaranızı Alın

Sizlerde hiç vakit kaybetmeden sigorta numaranızı almalısınız. SGK numaranızı ne kadar erken alırsanız ileride emekli olma şansını da bir o kadar çabuk yakalayabilirsiniz. Emekli olmak için 65 yaşa doğru gittiğimiz günümüzde sigorta kayıtlı olmanızda bir o kadar önemli. 2017 yılı bitmeden mutlaka sigorta numaranızı almanızı öneririz.

Mahkumlara da Emeklilik Yolu Açılacak

Erhan NACAR ayrıca ceza evine giren ve cezasını çeken kişilerinde isteğe bağlı olarak emekli olabileceğinin müjdesini verdi. Sürekli gündeme ev hanımları, engelli vatandaşların getirildiğini ve mahkumların da düşünülmesi gerektiğini belirten NACAR ceza evindeki mahkumlarında isteğe bağlı sigortalarını yatırmaları durumunda emekli olabileceklerine dikkat çekti.

Çalışmayan Annelere Ve Ev Hanımlarına Emeklilik

Artık çalışmayan ev hanımları da emekli olabilecek. Süreç şu şekilde işleyecektir; ortada bir çifte standart olduğu Türkiye’den Avrupa’ya giden ev hanımları orada kaldıkları süre boyunca SGK 3201 sayılı kanununa göre emekli olabiliyor. Fakat aynı durum Türkiye’de yaşayan ev hanımları için uygulanmamaktadır. Bu durumdan dolayı açılan davanın sonuçlanmasıyla birlikte herkes faydalanabilecek. Yargıtay aşamasında olan davayı bizlerde sonuçlanınca sizlerle paylaşacağız.

Bir önceki yazımız olan Yıllık Aidatı Olmayan Kredi Kartları Hangileri başlıklı makalemizde kredi kartından yıllık aidat almayan bankalar, yıllık aidatı olmayan kredi kartları 2018 ve yıllık ücret ödenmeyen kredi kartları hakkında bilgiler verilmektedir.