Kredi notu ile ilgili kulaktan duyma asparagas haberler her geçen gün biraz daha yayılıyor. Kredi notu skalasının altında kalan ya da kaldığını düşünen bireyler de aslı olmayan bu haberlere güvenerek endişe duyabiliyor. Bunlardan bir tanesi de eş durumu. Yani eşlerden birinin kredi notunun düşük ya da yüksek olması diğerini etkiler mi sorunsalı.

Kredi Notunda Eş Durumu

Kredi notu tamamıyla kişinin kendisini bağlayan bir durumdur. Kişinin kredi notu eşini bağlamaz. Ancak bazı bankalar ve finans kuruluşları hane halkının ortak gelirine bakacağı için eşlerden bir tanesinin takipli süreci olması kredi çıkmasını zorlaştırabilir. Örnek vermek gerekir ise konut kredisinde hane halkının geliri baz alınır. Her ne kadar kredi taksitleri hane halkı geliri tarafından kolaylıkla ödenebilse de eğer hane içinde ya da krediyi çekenin eşinde takip süreci var ise banka krediyi kullandırmayabilir. Bunun sebebi ödeme alışkanlığının diğer aile üyeleri için de aynı olacağı düşüncesidir. Ancak elbette bu her banka için geçerli olmamaktadır.

Kredi Notunun Düşmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Kredi notunun düşmesi bilindiği üzere borçların geciktirilmesi ile alakalı olmaktadır. Üstelik düşen kredi notu uzun yıllar da artmayacağı için kredili ürün kullanımına imkan vermemektedir. Bu da hem can sıkıcı hem de bütçeyi zorlayan bir durum olmaktadır. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmamak için ödenmekte zorlanılacak bir borç yükünün altına girmekten sakınılmalıdır. Gelecek dönemde gelirin artacağı düşünülerek mevcuttaki gelirin karşılayamayacağı borç yükü altına girmek işleri zora sokabilir. Ayrıca alışveriş alışkanlıklarına belirli bir limit koymak da borç yükünü hafifletmek için önemli bir etkendir.

Yapılandırma Yapılabilir

Kredili ürününün borçlarını ödemekte zorlanan birey daha fazla gecikmenin hanesine yazılmadan borcunu yapılandırma yoluna gitmelidir. Gecikme her gün biraz daha kredi notunu etkileyecektir. Ancak yapılandırma yapıldığında taksit sayısı artar ve tutarlar ödenebilecek seviyelere çekilir. Ayrıca yapılandırma kredi notunda değişiklik olsa bile bu kısa sürede normale dönebilecek değişikliktir. Ancak tabi bu yapılandırma sürecinde de notun daha fazla düşmemesi için düzenli ödemelere devam edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde ev hanımı kredisi, ev hanımlarına hangi bankalar kredi veriyor ve ev hanımlarına ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.