4721 sayılı Medeni Kanuna istinaden; evlilik sürecinde edinilen tüm mallar için, tarafların %50 oranında pay sahibi olduklarını kabul etmeleri gerekiyor. Edinilme yöntemi önemli olmaksızın, iki tarafından da söz sahibi olduğu taşınmazlar ve araçlar için; kredi ile alımlarda, farklı protokoller uygulanabiliyor. Bu konuda en çok araştırma yapılan konuların başında ise, eşimin kredi notu beni etkiler mi sorusu geliyor. İhtiyaç kredileri, taşıt kredileri ve konut kredileri alt başlıklarında ayrı ayrı incelenmesi gereken kredi puanı konusunda; taraflardan birinin kara listede olması, başvurulan kredinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabiliyor.

İhtiyaç Kredilerinde Eşlerin Kredi Puanı

Mevcut düzenli gelirleri, kredi aylık taksitlerini ödemeye yeten bana müşterileri için; eşlerden birinin kredi puanın yüksek olması, kredi başvuru esnasında sorun yaşanmamasını sağlayabiliyor. Ancak kredi için ortak başvurusu olması ya da taraflardan birinin düzenli gelirinin kredi aylık taksitlerini karşılayamaması durumunda; eşler için, ortak kredi değerlendirmesi söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda; eşlerden birinin kredi puanın düşük olması ya da yasal takip sürecinde olunması, kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabiliyor.

Araç Kredilerinde Eşlerin Kredi Puanı

İhtiyaç kredisi kuralları ile benzerlik gösteren araç kredilerinde; eşlerin rızası olması şartı, bankaların aradığı genel kredi kuralları arasında yer almıyor. Kredi puanı ve düzenli geliri, kredi için yeterli olarak kabul edilen banka müşterileri; kredi dosyasına, isteklerine göre eşlerini de dahil edebiliyor. Ancak taraflardan birinin bankacılık ürünleri borçlarından doğan bir sıkıntısı var ise; tek bir başvuru, kredinin olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayabiliyor.

Konut Kredilerinde Eşlerin Kredi Puanı

Araç kredileri ve ihtiyaç kredilerinden, faiz oranları ve ara ödeme şartları ile ayrılan konut kredilerinde; eşlerin konut kredisi için, ayrı ayrı onay vermeleri şartı aranıyor. Bu sebepten ötürü; iki farklı operasyon şartı aranan konut kredilerinde; eşlerden birinin kredi puanı sorunu yaşaması, kredi kullanma genel şartlarına aykırı olarak değerlendirilebiliyor. Bu gibi durumlarda; ihtiyaç kredi başvuruları kredi tutarını karşılar ise, konut kredisi yerine ihtiyaç kredisi alternatif olarak kullanılabiliyor. Ancak konut bedeli yüksek ve eşlerin düzenli gelirleri düşük ise; konut kredisi konusunda, farklı yöntemlerin (ipotek ya da kefil) denenmesi gerekebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nedir? Tespitinde Yapılması Gerekenler? başlıklı makalemizde sahte para 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.