Vadeli hesaplar bankaların mevduat hesabını adını verdiği ve yatırımcının birikmiş olan parasının belirli bir oranda ister aylık ister yıllık bazda değer kazandığı bir hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabının temeli bankanın vermiş olduğu faiz üzerinden yatırımcının yatırdığı parayla birlikte kazanç sağlamasına dayanır. Bankaların yatırımcılara verdiği faiz ücreti ise yatırılan paranın banka tarafından işletilmesine onay verildiğinden dolayı gerçekleşir. Banka yatırımcının parasını dilediği gibi işletebilme hakkını kendinde bulundururken yatırımcının da parasını dilediği zaman faizli bir şekilde çekim hakkı bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken vadeli mevduat hesabına para yatırımıdır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir

Bir yatırımcının bankaya yatıracağı paranı vadeli mevduat hesabına yatırılması demek banka ile yatırımcının arasında yapılan anlaşma doğrultusunda belirlenmiş olan süre boyunca yatırımcının parayı bankadan talep edememesi anlamına gelir. Bu vade süreleri bankanın sunduğu süreler ile birlikte yatırımcının kararı inisiyatifinde olan bir durumdur. Vadeli mevduat hesabı olduğu gibi vadesiz mevduat hesabı da bulunmakla birlikte vadeli mevduat hesabının faiz oranları daha yüksektir.

En Fazla Faiz Veren Bankalar

Vadeli ya da vadesiz mevduat hesabına yatırılmış olan birikmiş paranın üzerinden faiz veren bankalar ve verdikleri tutar şöyle sıralanabilir;

– Denizbank %11.50 oranı ile 1.000 TL değerinde olan bir yatırıma 8.42 TL değerinde

– Finansbank %11.50 oranı ile 1.000 TL değerinde olan bir yatırıma 8.42 TL değerinde

– Abank %10.50 oranı ile 1.000 TL değerinde olan bir yatırıma 7.68 TL değerinde

– HSBC %10 oranı ile 1.000 TL değerinde olan bir yatırıma 7.32 TL değerinde

– Vakıfbank %9.60 oranı ile 1.000 TL değerinde olan bir yatırıma 7.03 TL değerinde

– Burgan Bank %9.50 oranı ile 1.000 TL değerinde olan bir yatırıma 6.95 TL değerinde

– Ziraat Bankası %9.25 oranı ile 1.000 TL değerinde olan bir yatırıma 6.77 TL değerinde geri ödeme yapar.

Not: Güncel oranlar için ilgili banka ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Mevduat Hesabı Açtırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireyin yatırım amaçlı açtıracağı mevduat hesabında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vade süresinin çok uzun süreler boyunca tutulmamasıdır. Maddi sıkışıklık durumunda çekilmesi talep edilen ve vade süresini doldurmayan yatırım hesabı bireye bu konuda sıkıntı yaratabilir.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredileri başlıklı makalemizde esnaf kefalet borç sorgulama, esnaf kefalet kredisi başvurusunda hangi evraklar gerekli ve esnaf kefalet kredisi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.