Taşıt kredileri bireylerin özel ihtiyaçlarını dahilinde yer almakla birlikte en çok tercih edilen ve kullanılan kredi çeşitlerinden bir tanesidir. Taşıt alabilmek için bankalara başvuruda bulunan ya da taşıt kredisi hesaplama araçlarını kullanarak geri ödeyeceği miktarı hesaplayarak banka kurumlarına giden bireylerin bu ihtiyaçları doğrultusunda verilen kredi bankaların takibi ile birlikte yapılır. Taşıt kredisi çekerek başka bir mal edinimi söz konusu değildir.

Taşıt Kredisi Verilirken Dikkat Edilen Konular

Bankalar bireylere taşıt kredisini vermeden önce kendilerinden belirli bir miktar nakiti karşılayacağına dair bir koşul isterler. Aracın ederinin %70 ya da %80’ini veren bankaların geri kalan kısmını bireyden talep etmesi ve krediyi bu şekilde vermesi yasal düzenlemede sistemin bu şekilde işlemesinden kaynaklıdır. Aracın ederinin yaklaşık %20’si kadarının bireyin cebinden çıkması gerekir.

En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Bankaların verdiği taşıt kredileri 1 aydan 48 aya kadar ya da 3 aydan 48 aya kadar olacak şekilde vade yapılarak verilir. En uygun kredileri veren bankaların listesi ise şöyledir;

– ING Bank yeni ve ikinci el taşıt kredisi 3 aydan 48 aya kadar %1.15 faiz ile

– Halkbank yeni taşıtta %1.15 ikinci el taşıtta %1.16 faiz oranı ile 3 aydan 48 aya kadar

– ICBC 3 aydan 48 aya kadar %1.18 faiz ile

– Vakıfbank yeni taşıtta %1.19 ikinci el taşıtta %1.20 faiz oranı ile 3 aydan 48 aya kadar

– Ziraat Bankası 3 aydan 48 aya kadar %1.22 faiz ile

– Türkiye İş Bankası yeni ve ikinci el taşıt kredisi 3 aydan 48 aya kadar %1.24 faiz ile

– Yapı kredi Bankası yeni taşıtta %1.27 ikinci el taşıtta %1.29 faiz oranı ile 1 aydan 48 aya kadar vade imkanı ile kredi sunar.

Taşıt Kredisi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredisini her hangi bir banka üzerinden alacak olan bireyin bankanı sunmuş olduğu faiz oranlarına, vade süresine ve mevduat durumuna dikkat etmesi gerekir. Taşıt kredilerinin en fazla %80’lik bir kısmının bankalar tarafından karşılanması bireylerin ellerinde nakit bulundurulmasını gerektirdiğinden bu konuda hazırlıklı olunmalıdır.

kırşehir escort

Bir önceki yazımız olan Bayram Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde bayram kredisi 2018, düşük faizli bayram kredisi ve en uygun bayram kredisi 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.