Kredi almaya karar vermek insanlar için her anlamda önemli bir karardır. Zira kredilerin geri ödemesinde maddi anlamda birçok dengede değişiklik olabiliyor. Bu süreçlerde bütçe hesaplamalarını doğru yapmak ve en uygun kredi imkanlarını sunan bankalarla çalışmak son derece önemlidir. Özellikle bankaların kredilerde uyguladığı faiz oranları birbiriyle değişkenlik arz edebiliyor. Bir kredi başvurusu öncesinde ilk iş olarak faiz oranlarını kıyaslamak gerekecektir. Sizlere en düşük faiz oranını sunan banka, her anlamda avantajlı olur.

Kredi Faiz Oranları Nedir?

Kredilerde uygulanan faiz oranları, kredinin türüne göre değişir. Örneğin; konut kredileri daha uzun süreli krediler olduğu için faiz oranları %1,10 seviyelerine kadar düşer. Ancak ihtiyaç kredilerinin geri ödemesi daha kısa sürdüğü için ve miktar olarak az olduğu için %1,80’lere kadar faiz oranı görebilirsiniz. Kredi başvurusu yapmak isteyen bir kişi üşenmeden tüm bankaların aynı kredi türünde açtığı faiz oranını görüntülemelidir. Konut kredilerinde genel olarak büyük farklar görünmese de, ihtiyaç kredilerinde bankalar arasında ciddi faiz farkları olabiliyor. Bu durumun nedeni de, konut kredilerinin devlet tarafından kontrol altında tutulmasıdır.

Dosya Masrafı Almayan Bankalar

Kredi başvurularında en sıkıntı veren noktalardan birisi de dosya masraflarıdır. Zira en düşük limitlerdeki kredilerde bile 100-150 TL civarı dosya masrafı alınabiliyor. Eğer başvurduğunuz kredi, konut kredisi gibi yüksek tutarlıysa; ödeyeceğiniz dosya masrafı 1000 TL’yi aşabilir. Burada hizmet bedeli, değerli kağıt bedeli ya da eksper ücreti gibi çeşitli ücretler sizlerden alınır. Kredi başvuruları yaparken önceliklerinizi dosya masrafsız bankalara verin. İhtiyaç kredilerinde birçok banka dosya masrafı talep etmemeye başladı. Konut kredisi ve taşıt kredilerinde ise dosya masraflarını en düşük seviyede tutan bankalara yönelmeye çalışın.

Kredi Vade Seçenekleri

Vade seçenekleri, başvurulan kredinin türüne göre büyük önem arz eder. Örneğin; konut kredilerinin geri ödemesinde sorun yaşamamak adına vadelerin uzun olması işe yarayabilir. Aylık 2000 TL kredi vadesi ödeyecek gücünüz yoksa vadeler uzun olduğu zaman bu miktar 1500 TL seviyelerine düşebilir. Ancak vade seçeneğinin uzaması ile birlikte anaparaya eklenecek faizin de çok olacağını unutmayın. Bu bakımdan kredi başvurularında bankaların sizlere sunduğu vade seçeneklerini iyi bir şekilde takip etmeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Denizbank'tan %1.04'ten Başlayan İhtiyaç Kredisi başlıklı makalemizde denizbank düşük faizli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.