Acil nakit ihtiyacı için ya da bir taşınmaz mal almak için kredi kullanmayan karar veren bir kişinin öncelikle geniş bir piyasa araştırması yapması gerekiyor. Zira kredi kullandırma konusunda bankaların adeta birbiriyle yarış içine girmesi, kredi seçeneklerinin de farklı olmasına neden oluyor. Bu açıdan bankalar arasında bir kredi kıyaslaması yaparak sizler için en uygun krediyi veren bankayı tercih edebilirsiniz. Bu süreçte öncelikle irdelemeniz gereken bazı noktalar vardır.

En Düşük Faiz Oranını Veren Bankalar

Bankaların temel çalışma mantığı faiz üzerine kuruludur. Çekeceğiniz bir krediyi geri öderken bankalar üzerine belirli bir faiz koyacaktır. Faizlerle birlikte ödeyeceğiniz tutarın daha az olmasını istiyorsanız, faiz oranı düşük olan bankalarla çalışmanız daha akıllıca olur. Kredi süreçlerinde bu açıdan ilk dikkat edilmesi gereken nokta faiz oranlarıdır. Bankalar şubelerinden ya da internet siteleri üzerinden tüm bu faiz oranlarını açık şekilde gösterir. Bu faiz oranlarını birbiriyle kıyaslayarak size en uygun seçeneği sunan bankadan kredi alabilirsiniz.

Kredi Dosya Masrafları

Bankalar kredi kullandırırken kişilerden evrak inceleme ücreti, değerli kağıt bedeli ve sigorta bedeli olarak belirli dosya masrafları talep edilir. Ayrıca konut kredilerine kişilerden ekstradan ekspertiz ücretleri de alınır. Bazı bankalar müşterilerine dosya masrafsız kredi seçeneklerini de sunuyor. Önceliklerinizi her zaman dosya masrafsız bankalara vermeniz daha doğru bir hamle olacaktır. Ancak tercih ettiğiniz bankanın kredi faizleri çok düşük seviyelerde ise, dosya masraflarının düşük miktarlarda olması görmezden gelinebilir. Bu konuda öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, faiz oranları olacaktır.

Gelir Belgesiz Kredi

Bir kredinin sizler için uygun olup olmayacağını belirleyen etkenlerden birisi de, başvurunun hızlı bir şekilde yapılabilmesidir. Bankalar başvurularda kişilerden belirli belgeleri talep ettiği için kredinin süresi uzayabilir. Bunun yanı sıra krediye başvurmak için sizlerden bir gelir belgesi talep edilir. Şayet bankaya gösterecek düzenli bir geliriniz yoksa, bu durumda gelir belgesiz kredi seçeneklerini sunan bankaları tercih etmeniz gerekecektir. Aksi durumlarda banka tarafından kredi çekmeniz engellenir. Başvuru sürecinde belge prosedürlerinin atlanması, kredileri 24 saat gibi kısa bir süre içinde de alabilmenizi sağlar.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı başlıklı makalemizde Ev Hanımları emekli nasıl olur, Ev Hanımları emekli olacak ve Ev Hanımları emekli olma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.