Bankalardan yapılan kredi başvuru süreçler, kullanmak istediğiniz kredinin türüne göre oldukça uzayabiliyor. Kredinin ön başvurusu, belge talepleri ve değerlendirme süreçleri belirli bir zaman alacaktır. Acil nakit ihtiyacı olan bir kişi için başvuru süreçleri oldukça stresli geçebilir. Özellikle başvuru yapılmak istenen kredi türü, konut kredisi gibi yüksek tutarlı bir kredi ise; başvuru süresi çok daha uzun olacaktır. Konut kredilerinde bu süre 10 güne kadar uzayabiliyor. Müşterilerine hızlı bir şekilde kredi kullandıran bankalar genel olarak internet ve SMS başvurularını ön planda tutarlar. Zira bu kanallardan yapacağınız başvurular daha hızlı olacaktır. Üstelik bankalar internet başvurularında belge prosedürlerini de ortadan kaldırır.

Belgesiz Kredi

Kredi başvuru süreçlerinin uzamasına sebep olan temel etken, bankaların talep ettiği evraklardır. Nüfus cüzdanı, ikametgâh, başvuru formu, tapu fotokopisi, sigorta belgesi ve noter satış belgeleri gibi birçok evrak bankalardan talep edilebiliyor. Bu belgeler başvurduğunuz kredinin türüne göre değişiklik arz edecektir. Bir banka, kredi başvurularını belgesiz bir şekilde yaptırıyorsa, başvuru süreci her zaman için daha kısa olacaktır. Banka sizleri geri ödemede güvenilir gördüyse belge taleplerini yapmadan kredinizi hızlı olarak sonuçlandırabilir. Ayrıca belgesiz kredi kullanmak için en ideal yol internet bankacılığıdır.

İnternetten Kredi Başvurusu

Kredi başvurularını internetten yaptıran bankalar, birçok prosedürü atlama şansı veriyor. İnternet üzerinden kredinin ön başvurusunu yaptığınız zaman kredi süreci daha da hızlanmış olacaktır. İnternet bankacılığı sistemini kullanan bir kişi, bankanın daimi bir müşterisi ise belge talebi de yapılmaz. Ancak bankalar gerekli görürse internetten ön başvuru yapan kişileri şubeye davet ederek belge talep edebilir. Şubeye davet edilmeyen kişiler için kesin kredi onayı da direkt olarak internetten yaptırılır. Hatta bankalar 15 bin TL’ye kadar olan kredilerin ödemelerini direkt olarak internetten de yapabiliyor. Bu sayede şubelerin yüzünü görmeden kredinizi alabilirsiniz.

SMS Kredi Başvurusu

SMS yoluyla kredi başvurusu yaptığınız zaman, tıpkı internet bankacılığında olduğu gibi süreç hızlanmış olur. SMS ile kredilerin ön başvurusunu yaptığınızda sonuç sizlere mesaj yoluyla iletilir. Bu aşamada kredi doğrulaması için müşteri temsilcileri de sizleri arayabilir. Ayrıca bankanız sizleri şubeye davet ederek bazı belgeleri de isteyebilir.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Faizli Kredi Veren Banka başlıklı makalemizde en düşük faizli kredi veren banka, en hesaplı kredi veren banka ve en uygun faizli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.