Konut kredisi ev sahibi olmak isteyenlere verilen kredidir. Bu kredi ev almak isteyenlerin kolayca ev almasını sağlıyor. Uygun ödeme seçenekleri ve düşük taksitlerle herkesin konut sahibi olmasına yardım ediyor. Konut kredisini çekebilmek için belli bir miktarın olması şart. Çünkü bankalar bazen evin tamamı için kredi vermeyebiliyor. Evin belli bir fiyatına kadar kredi veriliyor.

Konut Kredisi Çekmek İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Konut kredisiyle ev almak isteyenler bankaların faiz oranlarına dikkat etmelidir. Çünkü yüksek faiz oranları geri ödenecek tutarı arttırır. Faiz oranları oldukça düşük olmalıdır. Hangi bankanın ödeme planı daha uygunsa o bankalar tercih edilebilir. Ayrıca kredi çekerken bazı masrafların da olduğunu unutmamak gerekir. Kredi çekmeden önce evin fiyatının bir bölümü peşin olarak hazır olursa kredi çekmek kolaylaşır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

Konut kredileri farklı faiz oranlarına sahiptir. Faiz oranlarının artması vade süresiyle de ilgili olur. Vade çok uzun olursa faiz artar. Faiz oranlarındaki artış ise ev alırken geri ödemeyi arttırır. Konut kredisi faiz oranlarında en düşük faiz oranı %0.90 oluyor. Bu faiz oranı toplu konutlarda daha çok kullanılıyor.

Düşük Faiz Oranına Sahip Bankalar Hangileridir?

Faiz oranları içinde en düşük oran Ziraat Bankası ve Halkbank’ta bulunuyor. Ziraat Bankası vade süresi düşük kredilerde %0.95’e kadar faiz oranları belirliyor. Halkbank da %1.03 faiz oranına sahip olmasıyla düşük faiz oranına sahip bankalar arasında yer alıyor.

İnternetten Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankaya gitmeden internet üzerinden kredi başvurusu yapılabiliyor. Konut kredisi başvurusunda bulunmak isteyenlerin bankanın internet sayfasına giriş yaptıktan sonra konut kredisi seçeneğine tıklaması gerekiyor. Ardından kredi miktarı belirleniyor ve başvuru formu dolduruluyor. Kolaylıkla ön başvuru işlemi yapılıyor.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Konut kredisi başvurusunda da diğer kredilerde olduğu gibi bazı evraklar isteniyor. İstenilen bu evraklar içinde maaş bordrosu, kimlik fotokopisi ve satın alınan evle ilgili bazı belgeler bulunuyor. Bu evraklarla birlikte bankalara giderek ön başvuru işlemlerini hızlıca yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde borç kapatma kredisi 2018, borç kapatma kredisi faiz oranları 2018 ve tüm borçları tek bankada toplama hakkında bilgiler verilmektedir.