Bankalar tarafından müşteri portföyüne katmak istedikleri kesim olarak tanımlanan emekliler, düzenli maaş aldıkları için bankalar tarafından, emeklilere özel sık sık kampanyalar düzenleniyor. Hükümet, 2017 yılı içerisinde sıfır faizle emeklilere de kredi vermeyi planlıyor ama henüz uygulamaya yönelik net bir açıklama yapılmadı. Bankalar arasındaki rekabet nedeniyle, emeklilere yönelik bankalar arasında ciddi bir çekişme olup, emekliler için çok özel kampanyalar düzenlenmektedir.

Emekliler İçin Kredi Başvuru Koşulları

Özellikle gündem de olan sıfır faizsiz emekli kredisi başta olmak üzere kredi alabilmek için aşağıda verilen koşullar sağlanmış olmalıdır.

– KKB puanı yüksek olmalı,

– Kredi kartı borcu, maaş ile orantılı olmalı,

– İcralık ya da avukatlık olunmamalıdır.

Emekliler İçin Kredi

Emeklilerin büyük bir çoğunluğunun devlet bankalarından maaş alıyor olması, özel bankaları da harekete geçirdi. Maaşını bankasına taşıyan emekliler için, altın hediyesinden para puana kadar bir çok alternatif hediye promosyonu sunan bankaların, istediği tek koşul; maaşın en az 3 yıllığına bankasından alınacağına dair taahhüt verilmesidir.

Özel bankaların promosyon kampanyaları sonucunda vereceği kredilerin faiz oranları, yeni emekli olacak kişilere göre daha uygun olup; kişinin maaş durumuna göre istediği limitte kredi veriliyor. Denizbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Fibabank emeklilere sunduğu özel kredi imkanlarından dolayı yıla damgasını vuran bankalar arasındadır.

Emekliler İçin Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Fibabank, emekliler için en avantajlı kampanyayı hazırlayan ilk banka olarak; müşterilerine sıfır faizsiz 3.000 TL’ ye kadar kredi imkanı sunuyor. Faizsiz kredi için en az 12 ay, en çok 18 ay vade yapılıp, sigorta ve işlem ücreti dışında bir kesinti yapılmaz.

Denizbank ise, müşterileri için sıfır faiz oranı ile masrafsız 1.000 TL kredi imkanı sunuyor. Tek koşul, en az iki fatura ödeme talimatı verilmesi olup, 1 yıl düzenli otomatik talimat koşuluna uyulması gerekiyor. Bu imkandan müşteriler yılda bir kez yararlanabiliyor ve 12 ay vade ile sabit 83 TL olarak, kredinin geri ödemesi yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan Eğitim Kredisi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde eğitim kredisi 2018 ve eğitim kredisi faiz oranları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.