Emekli vatandaşların belirli bir düzenli maaşları olduğu için, çeşitli kredi türlerine rahatça başvuru yapabiliyorlar. Emeklilerin alacağı kredinin ne kadar olacağını kestirebilmek için öncelikle emeklilik özelliklerini bilmek gerekir. Zira kişiler emekli oldukları kuruma göre 1000 TL ile 4000 TL arasında maaş alabiliyorlar. Emeklilik statüsü yüksek olan kişiler elbette daha rahat bir şekilde kredi çekebilir. Maaşı taban seviyelerde olan emekliler ise, düşük limitlerdeki ihtiyaç kredilerine başvurabilir.

İşçi Emeklisi Ne Kadar Kredi Alabilir? 

İşçi emeklisi olan kişilerin aldığı ortalama maaş 1000 TL ile 1400 TL arasında değişiyor. Söz konusu bu maaş, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı kredilere başvuru yapmak için yeterli değildir. İşçi emeklisi olan kişiler 10 bin TL’ye kadar olan ihtiyaç kredilerinden yararlanabilir. Zira bu kredinin aylık ödemesi 500-600 TL seviyelerinde olabileceği için, maaş bu miktarı karşılayabilir. Ancak bu tutarı geçen kredilere başvuru yapılabilmesi kolay olmayacaktır. Bankaya çok sağlam teminatlar belirtilmediği sürece, işçi emeklilerinin alacağı en yüksek kredi bu olacaktır.

Kamu Emeklileri Ne Kadar Kredi Alabilir?

Kamu emeklilerinin aylık olarak aldıkları maaş, işçi emeklilerine göre daha yüksektir. Kişilerin memuriyet statüsüne bağlı olarak bu maaş 2000 TL ile 2500 TL arasında değişebiliyor. Söz konusu bu maaş, tüm ihtiyaç kredisi türlerine başvurma şansı verir. Bildiğimiz gibi ihtiyaç kredileri genel olarak 50 bin TL’ye kadar verilebiliyor. Kamu emeklilerine bu tutarlar rahatlıkla verilir. Bunun yanı sıra kredi sicilinin iyi olması durumunda kamu emeklileri yüksek tutarlardaki taşıt ve konut kredilerine de başvuru yapabilir. Bu kredilerin aylık ödemesi 1500 TL seviyelerinde olacağı için, alınan maaş bunu karşılayacaktır.

Üst Düzey Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir?

Müsteşarlar, valiler, kaymakamlar, bakanlar ve üst düzey diğer devlet personelleri en yüksek emekli maaşını alan kişilerdir. Devletin üst makamlarından emekli olan kişilerin maaşları milyarlarca lira değerinde olduğu için bu kişiler dilediği bankadan rahatça kredi çekebilir. Bakıldığı zaman bir milletvekilinin aldığı emekli maaşı 10 bin TL seviyelerindedir. Bu da tüm kredi türlerine rahatça başvuru yapabilme anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan En Çok Bonus Veren Kredi Kartları başlıklı makalemizde en avantajlı kredi kartı hangisi 2018, en çok bonus veren banka ve en çok mil puan kazandıran kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.