Son dönemlerde teknolojinin hızla gelişmesi, insan hayatında her açıdan büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bu kolaylıklardan birisi de, maaş hesabını başka bankaya taşıma işlemidir. Maaş aldığı mevcut bankayla çalışmak istemeyenler, maaş hesabını başka bankaya nasıl taşırım? Diye araştırma yapmakta ve işin yasal boyutunu öğrenmeye çalışmaktadır. Ancak, maaş hesabını başka bankaya taşıma hakkından şimdilik sadece emekliler faydalanabilmektedir. Onun haricinde kamu kurumları ve özel sektör çalışanları, maaş hesabını başka bankaya aktaramaz. Çünkü, işveren ve banka arasında yapılan sözleşme, çalışanı bağlayıcı niteliktedir ve maaş hesabını başka bankaya taşımasının önünde bir engeldir. Emeklilerde ise durum farklıdır. Emekli olanlar, maaş hesabını yasada belirtilen şartlar doğrultusunda istediği bankaya taşıyabilir. Hem de tüm aşamaları, internet üzerinde birkaç adımda basitçe gerçekleştirebilir. 

   Emekli Maaş Hesabını Başka Bankaya Taşıma

   E-devlet uygulaması, tüm yasal işlerde vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlamıştır. Emekli maaşını başka bankaya taşıma, son zamanlarda, e-devlet sistemine eklenen özelliklerden birisidir. Üstelik bu işlem, yönlendirmeleri takip ederek birkaç dakika içerisinde yapılabilir. Öncelikle, sisteme giriş yapmak için e-devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. Sonrasında, sistemin sağ alt köşesinde bulunan e-hizmetler bölümünden sosyal güvenlik işlemleri tıklanır. Açılan sayfadan, SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığından maaş alanlar, kendi bölümüne göre SSK için 4A, Bağ-kur için 4B ve Emekli sandığı için 4C banka ve adres değişikliği butonuna tıklayarak istediği değişiklikleri yapabilir. Emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemi, istenildiği takdirde gereken belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak da yapılabilir. Ancak, e-devlet sisteminin sağladığı kolaylıklar dolayısıyla, ev rahatlığında istenilen değişikliklerin kolaylıkla yapılabilmesi nedeniyle bu yöntem daha avantajlıdır. Maaş hesabını başkabankaya taşıma kolay olsa da, işlemin gerçekleştirilmesi için bazı şartlar gerekmektedir. 

  Emekli Maaş Hesabını Başka Bankaya Taşımak İçin Gereken Şartlar

  Emekli maaşını başka bankaya taşıyacak kişinin, maaşını aldığı bankaya herhangi bir kredi borcu bulunmamalıdır. 

  Aynı şekilde, bankaya ait kredi kartı varsa, kredi kartı borcu ve ek hesap borcu bulunmaması da, emekli maaş hesabını başka bankaya taşırken aranan şartlardır. 

  Gereken şartlar uygun olduğun da, ister internet üzerinden ister SGK’ya elden başvurarak emekli maaş hesabı başka bankaya kolayca taşınabilir. 

osmaniye escort

Bir önceki yazımız olan American Express Kart'a Başvuru Yapmak başlıklı makalemizde American Express, American Express kart başvurusu 2018 ve American Express Kredi Kartı hakkında bilgiler verilmektedir.