Her genç çift evliliği hayal etmektedir. Fakat düğün masrafları bu evliliğin önüne geçebilecek büyük bir engeldir. Çiftler düğünlerinin hayal ettikleri gibi olabilmesi için maddi desteğe ihtiyaç duymaktadır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı sosyal yaşamı desteklemek için devlet destekli evlilik kredisini yürürlüğe koymuştur. Bu durumda düğün kredisi isteyen, düğün kredisi koşullarına uyan her çifte devlet destekli düğün kredisi olanağı sağlanmaktadır.

Devlet Destekli Düğün Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

1-Evlenmeyi düşünen çiftlerin en az 18 en çok 26 yaşında olması gerekir.

2-Evlenecek olan çiftlerin herhangi bir sabıka kaydı bulunmaması gerekir.

3-Evlenecek çiftlerin maddi durumlarının evlenmeye çok elverişli olmaması gerekir.

Bu şartları sağlayan çiftler düğün kredisinden yararlanmaya hak kazanabilir. Düğün kredilerini almak için başvuru yapabilirler.

Devlet Çeyiz Katkısı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirtilen şartlara uygun olan her çifte devlet çeyiz katkısı sağlamaktadır. Bu çeyiz katkısının miktarı bir yıl geri ödemesiz ve faizsiz on bin Türk lirası olarak belirlenmiştir. Devlet destekli çeyiz katkısının geri ödeme süresi ise dört yıldır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı evlendikten sonra evliliğinin ilk yılında çocuk sahibi olan çiftlere de çeyiz desteğinin geri ödemesini bir yıl erteleme fırsatı sunar. Alınan düğün kredisi yirmi dört ay taksitle eşit şekilde bölünerek ödenir.

Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır?

Çeyiz yardımı almak için de yaş dahil olmak üzere bir takım şartlar vardır. Bu şartları sıralayacak olursak;

1-27 yaşından küçük olması gerekir.

2- Bankada Türk lirası olarak bir hesap açılması gerekir.

3-Çift bankada hesap açtıktan bir süre sonra devlet bu banka hesabına beş bin Türk lirası yatıracak.

4-Bu beş bin Türk lirası yalnızca ilk evlilikte verilecek ve tek seferde verilecek.

5-Devlet katkısı oranı ve çeyiz hesabı sözleşmesinin detayları bakanlar kurulunca belirlenecek.

Artık birçok banka uygun faiz oranları ile düğün kredisi vermektedir. Evlenecek olan çiftlere maddi yönden destek sağlamanın ülke aile planlamasında rolü büyüktür. Devlet ailelerin kalkınması için düğün kredisi vermeyi planlamıştır.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılı Vadeli Mevduat Hesap Oranları başlıklı makalemizde 2018 vadeli mevduat hesap oranları, güncel vadeli hesap faiz oranları 2018 ve vadeli hesap faizleri 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.