Gelir gruplarına göre kişiler farklı miktarlarda tasarruf yapmakta ve bunların değerlendirilmesi için de yatırım piyasalarına yönelmektedirler. Tasarruf ya da doğrudan yatırım amaçlı olarak kişiler paralarını değerlendirmek istediğinde, genelde bankalara başvuru yapılmakta ve hizmetler hakkında bilgi alınmaktadır. Eğer kişilerin tercihi dövizler üzerinden yatırım yapılması ve paranın değerlendirilmesi ise, vadesiz döviz hesabı açtırılabilecektir. Bu hesap, vadesiz mevduat hesaplarında olduğu gibi kişilerin birikim yapmasını, internet ya da mobil bankacılık üzerinden de işlem yapmasını sağlamaktadır.

Açtırılacak vadesiz döviz hesabı, kişilere birçok fayda sağlayacaktır. Bunlara bakacak olursak, ilk etapta kur farklılıklarından söz edebiliriz. Açtırılacak hesap, yabancı para birimlerini kapsamakta ve kur farklarından dolayı herhangi bir değer kaybına yol açmamaktadır. Yani, kişilerin hesaplarında bulunan döviz miktarı aynen kalacak, değer artış ya da azalışı sadece güncel kur üzerinden olacaktır.

Bir diğer avantaj ise, yatırım piyasalarında en önemli faktörlerden birisi olarak gösterilen zaman faktörüdür. Bankacılık alanında işlemlerin internet ortamında çok hızlı yapılabilmesinden dolayı, döviz hesabından yapılacak para transferleri, alım ve satım işlemlerinde hız kazanılmaktadır. Bu sayede, anlık olarak döviz kurunda meydana gelen artış ve azalışları, kendiniz için bir avantaja çevirebilirsiniz.

Vadesiz Döviz Hesabı Hangi Bankada Açtırılır?

Vadesiz döviz hesabı açtırmak isteyen vatandaşlarımız, birçok bankadan destek alabilmektedir. Ancak, sağladığı avantajlara göre, komisyon oranlarının en düşük olduğu ve döviz fiyatlarının yatırımcı açısından en avantajlı olduğu bankalar, aşağıdaki gibidir.

  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Halkbank
  • QNB Finansbank Enpara
  • Ziraat Bankası
  • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  • Akbank

Bahsettiğimiz bankalardan, kolaylıkla döviz hesabı açılışı yapılabilmektedir. Aynı zamanda, bahsedilen bankalar ile zaten çalışıyorsanız, şubeye gitmeye gerek kalmadan da hesap açtırabilirsiniz. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı hesabınıza giriş yaptıktan sonra, hesap açılış işlemleri yapılacaktır.

Bankadan yatırım amaçlı bir döviz hesabı açtıracağınızda en dikkat etmeniz gereken durum, bankaların döviz kuru fiyatlarıdır. Çünkü, Merkez Bankası tarafından açıklanan kur fiyatları ile, serbest piyasada uygulanan döviz fiyatlarında farklılıklar olmaktadır. Bundan dolayı, seçeceğiniz bankanın döviz kuru fiyatlarının Merkez Bankası değerlerine en yakın olmasına dikkat etmeli, ardından hesap açılışını yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları, devlet destekli hayvan kredisi 2018 ve hayvan kredisi faizsiz hakkında bilgiler verilmektedir.