İnsanlar gelecekte maddi sorun yaşamamak için ellerine geçen her fırsatta birikim yapmak isterler. Herkes yaşadığı sosyal çevreye ve gelirine göre birikim yaparlar. Bu birikimleri yaparken kimisi Türk Lirası, kimisi altın, kimisi de döviz cinsinden birikimler yaparlar. Günümüzde birikim yapmak için kullanılan en uygun araçlar ise hiç şüphesiz bankalardır. Bankalarda insanlar tercihlerine göre döviz, altın, Türk Lirası vb. yatırım hesapları açabilirler.

Faiz Oranları

Bankalar açılan yatırım hesaplarına mevduat türüne göre değişik faiz sistemleri uygularlar. Mesela Türk Lirası hesabına uygulanan faiz oranı ile döviz hesabına uygulanan faiz oranı farklıdır. Bu oranlar bankalar arasında da farklılıklar göstermektedir. Hatta döviz hesabında bile dolar ile Euro veya diğer yabancı para birimlerine verilen faiz oranları hep farklıdır. Bankalar hem faizden hem de dövizden kazanmak isteyen müşterilerine çeşitli alternatifler sunarlar. Burada en avantajlı sistem olarak ise internet bankacılığını kullanarak döviz yatırım yapmak olduğunu bildirirler. Sebebi ise internet bankacılığını kullanarak bankanın insan kaynaklarını kullanmamış oluyorsunuz. Yani banka zaman tasarrufu yapmış oluyor.

Avantajları

Döviz hesaplarının özellikleri, vade bitene kadar piyasadaki faiz değişimlerinden etkilenmez, getirileri sabit kalır. Hesap açarken bir aydan on iki aya kadar vadeli hesap açabilirler. Bunun yanında otuz günden dört yüz güne kadar istenilen vadede kırık vade hesabı açma imkanı sunar. Döviz cinsi olarak istenilen yabancı biriminde hesap açılabilir. Ancak her döviz cinsi açısından alt limitler farklılık gösterirler. Hesap açılışları sırasında vade sonu seçenekleri tercihlerini belirleyebilirsiniz. Bu tercihler, hesap, vade sonunda aynı faiz ve vadede otomatik olarak yenilenebilir. Faiz getirisi istediğiniz hesabınıza aktarılabilir. Ya da sadece belirlediğiniz miktar kadar aktarma yapılabilir. Vereceğiniz talimatlar ile vade sonunda anapara ve faiz getirisi hesabınıza aktarılarak kapatılabilir. Vadeli hesabınızı kapatabilmek için, internet bankacılığı kullanarak açmış olduğunuz hesaplardan otuz bin Türk Lirası veya karşılığındaki yabancı para hesapları internet bankacılığından, şubelerden açılan ve otuz bin Türk Lirası ve üst limitli hesaplar sadece şubelerden kapatılabilir. Dezavantaj olarak vadesinden önce hesap bozulur ise faiz getiri hesaplaması yapılmaz.

rize escort bayan

Bir önceki yazımız olan Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? başlıklı makalemizde dosya masrafı geri alma 2018 ve dosya masrafı geri alma dilekçesi hakkında bilgiler verilmektedir.