Dosya masrafı, kredilerin başvuru aşamasında kişilerden talep edilen ücretlerdir. Bankalar işlem bedeli ve değerli kağıt ücreti olarak kişilerden belirli miktarlarda dosya masrafı ücreti alır. Bankalar bu dosya masraflarını kendi içerisinde yasallaştırdığı için kişilerin kredi çekebilmeleri için bu paraları ödemesi mecburidir. Tüketici Kanunlarında belirtilen bazı maddelere göre bankaların aldığı hesap kesim ücretlerini ödememek mümkündür. Ancak dosya masraflarını ödememek gibi bir durum söz konusu olamıyor. Kredi başvurularında sizlere verilen değerli kağıt ya da diğer hizmetler için bankaya her şekilde dosya masrafı ödemeniz gerekir.

Dosya Masrafları Geri Alınır mı?

Bankalardan çektiğiniz kredilerden daha sonradan vazgeçmeniz durumunda, ödediğiniz dosya masraflarını geri alabilirsiniz. Yasal olarak bankalar bu parayı sizlere geri ödemek zorundadır. Bankaya giderek kredinin iptal işlemlerini tamamladığınız an, tüm dosya masrafları geri alınır. Ödediğiniz dosya masraflarından herhangi bir kesinti yapılması da söz konusu olamaz. Bu konuda herhangi bir mağduriyet yaşamanız durumunda, tüm yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Konut kredisi ve taşıt kredilerindeki ekspertiz ücretleri dışında tüm dosya masraflarını bankadan geri alabilirsiniz.

Dosya Masrafı Talep Etmeyen Bankalar

Bankalar kredi kullandırma konusunda birbirleriyle büyük bir rekabete girmiştir. Özellikle müşterilere sıkıntı yaratan durumlarda iyileştirme yapmaya çalışan bankalar, dosya masraflarında da büyük iyileştirmelere gitmişlerdir. Bu kapsamda birçok banka çeşitli kredi türlerinde dosya masrafı uygulamıyor. İnternet üzerinden kredi araştırması yaptığınız zaman dosya masrafı talep edilmeyen bu kredilere ulaşabilirsiniz. Her banka, talep ettiği dosya masrafı ücretlerini vatandaşlara açık olarak göstermek durumundadır. Bu açıdan kredi araştırması yaparken dosya masrafsız bankaları tercih etmeniz maddi olarak sizlere avantaj sağlar.

Bankalar Ne Kadar Dosya Masrafı Alır?

Bankaların müşterilerinden talep ettiği dosya masrafları, kredinin miktarıyla paralellik gösterir. Kullanacağınız kredinin tutarı yükseldikçe, ödenecek dosya masrafı da artar. İhtiyaç kredileri miktar olarak en düşük kredi olduğu için, en düşük dosya masrafları da bu kredi türünden alınır. Tüm bankalarda ihtiyaç kredileri için alınan dosya masrafları 100 TL’nin altındadır. Ancak taşıt kredisi ve konut kredisi gibi kredi türlerinde bu masrafları en az 300 TL şeklinde ödemeniz gerekir.

şanlıurfa escort

Bir önceki yazımız olan Banka Dilekçe Örneği başlıklı makalemizde banka dilekçe örnekleri 2018, banka dilekçesi ve bankaya dilekçe yazma hakkında bilgiler verilmektedir.