Bireylerin çeşitli ihtiyaçlarına çeşitli çözümler sunmak adına hükümette görev yapan bakanlıklar birçok hizmet veriyor. Evlenme kararı veren ancak çeşitli maddi sıkıntılardan ötürü evlenemeyen çiftler için devlet, evliliğe teşvik edici bir uygulama sunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu bu uygulama evlenmek istemelerine rağmen maddi yetersizlikler sonucunda evlenemeyen çiftler için Faizsiz Devler Kredisi veriyor. Verilen kredinin faizsiz olması ise geri ödeme sürecinde yaşanabilecek olası sıkıntılara engel oluyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hayata geçirmiş olduğu bu uygulama 18-24 yaş arasında bulunan gençleri kapsıyor. Gençlere 10.000 TL kredi desteği veriliyor. Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen ağır suçlar kapsamında olan cezaları siciline işletmeyen bütün gençler bu uygulamadan faydalanabiliyor.

Evlilik Kredisi 10.000 TL ile sınırlandırılmış olup, ödeme süresi ise 4 yıllık bir süreci kapsıyor. Geri ödeme süreci bakanlık tarafından 1 yıl geri ödemesiz olmakla birlikte, toplamda 5 yıllık süre içerisinde geri ödeme sağlanabiliyor. Bu uygulama yetim, öksüz ve devlet yurtlarında kalan geçler için de geçerli.

Evlilik Kredisi Almanın Şartları

Evlenmek isteyen fakat nakit sıkıntısı yaşayan gençlere devlet, destek eli uzatıyor. Yeni evlenecek çiftler için getirilen bu uygulamada kredi imkanından faiz alınmıyor. Yeni evlenecek çiftleri maddi anlamda rahatlatmak için yapılan bu uygulamanın belirli bazı şartları bulunuyor.

Faizsiz evlilik kredi için başvurmak isteyen kişilerin 18 ve 24 yaşları arasında olması gerekiyor. Başvuru yapan gençlere verilecek kredi sırasında kısa bir araştırma yapılıyor. Çiftlerin maddi durumunun yetersiz olduğu, adli sicil kaydını temiz olduğu ve herhangi bir suçtan yargılanmadığı tespit edilirse, kredi veriliyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Evlilik kredisi bankalar aracılığıyla veriliyor. Evlenmeyi düşünen fakat maddi durumu yetersiz olan çiftlerin başvuru yapabilmesi için devlet bankalarının şubelerini kullanmaları gerekiyor. Alınan kredinin geri ödemesi 1 yıl sonrasında başlıyor. Kredinin 4 yıla yayılan geri ödeme süresi küçük taksitlere bölünerek, yeni evli çiftlerin maddi zorluk yaşamalarının önüne geçilmesi sağlanıyor. Aynı zamanda evlenen gençler evliliklerinin birinci yılında çocuk sahibi olurlarsa kredi geri ödemesi 1 yıl daha ötelenebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Sistemi Artıları Eksileri başlıklı makalemizde bireysel emekliliğin artıları ve bireysel emekliliğin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.