Açılımı Zorunlu Deprem Sigortası olan DASK ülkemizde uygulanmakta olan zorunlu sigortalar içerisinde yer alır. Ev alındığı zaman ya kredi çekerken ya da peşin alım sonrasında mutlaka yaptırılması gereken bu sigorta doğal afet içerisinde yer alan depremin oluşması ve eve zarar vermesi durumunda mecburi bir şekilde depremden dolayı oluşacak olan hasarların önüne geçmek adına devlet tarafından vatandaşlara zorunlu kılınmıştır.

DASK Nedir

1999 depremi sonucunda meydana gelen büyük hasarlardan sonra devletin bu konu ile alakalı olarak çalışma başlatması ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kurulması beraberinde Zorunlu Deprem Sigortası’nı da getirmiştir. Tüzel ve gerçek kişilere ait olan tapularla birlikte yapılan bu sigortalama işlemi kiracı konumundaki kişinin de kira sözleşmesinde yer alır. DASK sigorta, depremden dolayı oluşabilecek hasarlara karşı bu kişilere 150 bin TL değerine kadar hasar karşılama miktarı sunar. Kanuni açıdan zorunluluğu olan bir sigorta olduğundan dolayı ev sahipleri tarafından yaptırılmaması halinde cezai yükümlülükleri bulunur.

DASK Hesaplama

DASK sigortasının hesaplanması için ve kişinin ne kadar sigorta bedeli ödeyeceğinin belirlenebilmesi için;

– Bireyin oturduğu binanın yapısal olan özellikleri için biçilen değer

– Bireyin oturduğu binanın şehir içerisinde bulunduğu bölge

– Bireyin oturduğu binanın genel alanı gibi etmenlere bakılır. Bunun yanı sıra binada kullanılan malzemeler üçe ayrılarak hesaplamalara dahil edilir. Bu malzemeler içerisinde betonarme, yığma kapılar ve diğer malzemeler olmak üzere çeşitlilik bulunur.

DASK Fiyatları

Zorunlu deprem sigortasının fiyatlandırılması poliçeler dahilinde standart bir rakam üzerinden bireylere sunulur. Bireyin DASK sigortasını yaptırabilmesi için sigortayı yaptıracak olan kişinin adı, telefon numarası, T.C. kimlin numarası, adresi, tapunun detayları, sigorta içerisine alınacak olan binanın açık adresi, binanın inşa zamanı, binada bulunan toplam kat sayısı, binanın yapısının türü, binanın brüt olan yüz ölçümü, binada yer alan hasar durumunun tespiti ve binanın kullanım şeklinin detaylarının yer aldığı belgeler temin edilmelidir. Sigorta bedeli kişiden arsa için değil, kendi satın aldığı konut için alınır. Arsalara zorunlu deprem sigortası yaptırılmaz.

 

Bir önceki yazımız olan Emekliler Maksimum Ne Kadar Kredi Çekebilir başlıklı makalemizde emekli en fazla ne kadar kredi çekebilir, emekli kaç yaşına kadar kredi çekebilir ve emekli kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.