Çocuk parası devlet tarafından üç ayda bir çocuğun velisine ödenen paradır. Bu paranın devlet tarafından öğrenci velisine ödenmesindeki amaç hem ailelere destek olmak hem de çocuğun okul, eğitim ve gelişimi için gerekli olan maddi kaynakların sağlanmasıdır. Bu sayede çocuğun kişisel gelişimi ve ihtiyaçlarının karşılanması sırasında yaşıtlarından herhangi bir eksikliği olmaz. Kısaca çocuk parası çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanması için aileye verilen yardımın adıdır.

Çocuk Parası Çocuk Kaç Yaşındayken Alınır?

Devlet tarafından aile ekonomisine yardım amacıyla verilen çocuk parası çocuk dünyaya geldiği andan itibaren verilir. Paranın miktarı çocuğun yaşına göre değişmektedir. Özellikle çocuğun ihtiyaçları arttığı yaşlarda bu paranın da miktarı artar. Bu yaşlar 6 ve 12. yaşlardır. Çocuk parasının miktarı çocuğun yaşına ve eğer varsa engeline göre değişir. Eğer engelli bir çocuk için çocuk parası alınıyorsa bu tutar normal çocuk parasının 2 veya 3 katı kadar olabilir.

Çocuk Parasını Kimler Alabilir?

Çocuk parası almak için devlet tarafından aranan en temel özellik ailenin devlet kayıtlarında bir çocuk bakıyor olması gerektiğidir. Yani öz veya üvey ayrımı yapılmaksızın anne baba bir çocuk bakıyorsa bu çocuk için devletten çocuk parası alabilir. Devletin çocuk parası vermek için sınırlaması yoktur. Öz çocuk, üvey çocuk, evlat edinilmiş çocuk, bakımı mahkeme tarafından bir ailenin altına verilmiş olan çocuk ve engelli çocuklar için devlet ailelere çocuk parası yardımı yapmaktadır. Devletin çocuk parası verirken aradığı bir başka özellik ise ailenin sigortalı olması gerektiğidir. Aile sigortası çocuk parası almak için olmazsa olmaz bir özelliktir.

Çocuk Parası Kaç Ayda Bir ve Nerelerden Alınır?

Ailelerin çocuk parası yardımı alabilmesi için çocuk sayısında bir sınırlama yoktur. Bir çocuğu olan aileye de beş çocuğu olan ailelere de eğer aile sigortalı ise bu yardım yapılır. Üç aydan üç aya yapılan bu yardımda amaç çocuğun kişisel gelişimi için gerekli olan ihtiyaçların devlet eli ile sağlanmasıdır. Çocuk doğduğu andan 18 yaşını doldurana kadar ödenen çocuk yardımı için ailelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekir. Yapılan başvuruların ardından aile sigortalı olduğunu ve evinde çocuk baktığını resmi olarak kanıtlayarak çocuk parası yardımını Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu bankalardan veya PTT’den tahsil edebilir. Çocuk parası yardımı çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösteriyor. İlköğretimde okuyan çocuk ile orta öğretimde okuyan çocuk için aynı para ödenmez.

Bir önceki yazımız olan İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu Yapmanın Püf Noktaları başlıklı makalemizde internetten hızlı kredi çekme, internetten kredi başvurma ve internetten kredi başvurusu yapma hakkında bilgiler verilmektedir.