Ülkemizde 4 mevsimin de yaşanmasından dolayı geçmiş ten bugüne kadar gelen en büyük iş alanını tarım sektörü oluşturuyor. Bu sebepten dolayı tarım ve hayvancılık sektörüne devlet ve bankalar tarafından sürekli olarak desteklemeler yapılıyor. 2017 yılında genç çiftçi projesiyle 30.000TL hibe desteği veriliyor. Tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından yapılan bu destekleme ile çiftçiler diledikleri alan da hibe desteği alıyor. Çiftçilere devlet desteği olduğu kadar bankalar da tarım ve hayvancılık adına birçok düşük faizli kredi veriyor. Ayrıca bankaların vermiş olduğu bu kredilerin geri ödemesi de çiftçilerin hasat dönemlerine göre düzenleniyor. Bu sayede çiftçiler çekmiş oldukları kredileri zorlanmadan rahatça ödüyor.

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Ülkemiz de ki tarım ve hayvancılık sektörüne devletin olduğu kadar bankalar da büyük ölçüde destek veriyor. Tarımla veya çiftçilikle uğraşan kişiler kredi ihtiyacı duydukları zaman bankaların talep etmiş olduğu evrakları hazırlayarak kredi çekem istedikleri bankaya gitmeleri gerekiyor. Türkiye de tarım ve hayvancılık üzerine kredi veren bankalar: Şekerbank, TEB, Ziraat Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank gibi birçok banka çiftçilere kredi desteğinde bulunuyor.

Çiftçilere Tarım Kredisi Nasıl Alınır

Bankalar yeni müşteriler kazanmak ve mevcut müşterilerini de kaybetmemek için her sene birçok kampanya ve çeşitli kredi çekme imkânları sunuyor. Bankalar kredi başvurusun da bulunan kişilerden ilk olarak yıllık gelir belgesi isterler. Kredi çekecek kişiler yıllık gelir belgelerinin doğrultusun da çeke bilecekleri kredi miktarı belirleniyor. Ancak bu durum çiftçiler de biraz daha faklı işliyor. Çiftçiler aylık düzenli bir gelirleri olmadıkları için yıllık gelir belgesi getiremiyorlar bu noktada bankalar çiftçilerden ÇKS belgesi, çiftçilik belgesi ve hayvancılık belgesi talep ediyor.

Bunların yanı sıra kredi verecek olan bankalar çiftçilerden tapu ve ruhsat fotokopilerini de talep ediyorlar. Bankalar kredi talebin de bulunan kişilere kredi notlarına göre kredi veriyor. Çiftçilerin kredi notları ise getirmiş oldukları belgeler üzerinden hesaplanıyor. Kredi talebin de bulunan çift çiler istedikleri kredi miktarını çeke bilmek için malvarlıkları baz alınarak istedikleri kredi için onay veriliyor. Eğer talep etmiş olduğunuz kredi miktarını mal varlıklarınız karşılamıyor ise krediniz onay çıkmıyor.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde hisse senedi almak için nelere dikkat etmeliyim, hisse senedi nasıl alınır ve hisse senedi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.