Çeyiz parası devlet tarafından evlenmek isteyen kadınlara ekonomik açıdan yardımcı olarak çeyizlerini oluşturmaları için verilen yardımın adıdır. Bu yardımdan sadece bayanlar yararlanır. Erkekler hiçbir şekilde çeyiz parası alamaz. Peki, çeyiz yardımı kimlere verilir?

Çeyiz Parası Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çeyiz parası almaya hak kazanan tek kesim babasından ölüm maaşı alan kadınlardır. Babası öldükten sonra maaşa bağlanan kız çocukları evlendikleri zaman babalarından aldıkları ölüm maaşı kesilir. Bu maaşın yerine kişiye bir defaya mahsus olmak üzere çeyiz parası adı altında bir ödenek verilir. Bu ödenek kız çocuğun babasından aldığı ölüm maaşının 2 yıllık miktarının toplamına eşittir. Ancak kişi bu çeyiz parasını bir kez alabilir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta kişinin bu parayı almaya hakkının olmasıdır. Kişi eğer birinci evliliğinde bu yardımı almamışsa ikinci evliliğinde çeyiz parası yardımını alabilir. Ancak ilk evliliğinde bu parayı almışsa kanunen ikinci evliliğinde bu yardımdan faydalanamaz. Çeyiz parası yardımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise yardımı alacak kadının bir işte çalışmıyor olması gerektiğidir.

Çünkü anne veya babasından ölüm aylığı alan kız çocuğu kendi çalışmaya başladığında ölüm aylığı kesilecektir. Ölüm aylığı kesilen çocuklar çeyiz parası yardımından faydalanamayacağı için bir işte çalışan kişiler bu yardımdan yararlanamaz. Çeyiz parası yardımı daha çok ev hanımları ve öğrenciler için düşünülmüş bir yardım şeklidir.

Ölüm Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Bağlanır Mı?

Kız çocuğunun anne veya babasından aldığı ölüm maaşı çeyiz parası aldığında kesilir. Ancak kişi evliliğini sona erdirdikten sonra herhangi bir gelir testi yaptırmadan tekrar ölüm maaşı bağlanır. Kişi birinci evliliğine almadığı çeyiz yarımı parasını ikinci veya üçüncü evliliklerinde alabilir. Normal şartlarda bir kere verilen çeyiz yardımında eğer kişi hem annesinden hem de babasından ölüm maaşı alıyorsa ve kişinin hem annesi hem de babası Emekli Sandığı’na üye ise evlenmek isteyen kız iki kere çeyiz yardımı parası alabilir. Ancak anne ve babası Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli ise kişi sadece bir kez bu yardımı alabilir.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme başlıklı makalemizde findeks kredi notu sorgulama 2018, findeks kredi notumu nasıl öğrenirim ve findeks kredi puanı sorgulama 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.