Çeyiz hesabı evlenme hazırlığı içinde olan gençlerin birikim amacı ile bankalara yaptığı yatırımlara devletin yüzde yirmiye varan oranda ve 5 bin TL’ye kadar olan oranda destek vermesidir. Yani çeyiz hesabının amacı evlenmek isteyen gençlerin evlilik için gereken harcamalarına devletin bir miktar mali destek sağlayabilmesidir. Bunun için hemen hemen her banka çeyiz hesabı açmaktadır. Ancak çeyiz hesabı açabilmek için gerekli bazı koşullar bulunmaktadır.

Çeyiz Hesabından Kimler Faydalanabilir?

Çeyiz hesabından faydalanabilmek için bu kişilerin:

1- hesap açacak olan kişinin Türk vatandaşı olması ya da mavi karta sahip olması

2- bu kişinin 24 yaşını geçmemiş olması

3- 27 yaşını geçmeden evlenecek olması ve bu evliliğin ilk evlilik olması

4- Açtırmış olduğu çeyiz hesabına her ay en az 100 TL ve en çok 1000 TL yatırması

5- Bu yatırımı 3 yıl yapması gerekir. Yani çeyiz hesabı açtıktan itibaren 3 yıldan önce bu para kullanılamaz. En az 3 yıl beklenmesi gerekir.

Bu hesabı 18 yaşından küçükler açmak isterse bunu veli veya vasileri aracılığıyla açabilirler. Çeyiz hesabı başka bir bankaya taşınamaz. Sadece bir tane hesap açılır.

Ödenecek Miktarlar

Hesabı açan kişi bu hesaba her ay en az 100, en çok 1000 Türk Lirasını yatırmak zorundadır. Ödemeler üçer aylık aralıklarla da yatırabilir. Ancak bu durumda üç aylık tutar olan en az 300, en çok 3 bin TL yatırılması zorunlu olur. Eğer bu çeyiz hesabına 3 ila 4 yıl aralığında ödeme gerçekleşmişse devlet bu paranın %10’u kadar katkıda bulunur. Bu katkı maksimum 4 bin TL’ye kadardır. Eğer çeyiz hesabınıza 4 ila 5 yıl arasında yatırım yaptıysanız devlet hesabınızda bulunan paranın %15’i kadar katkı sağlar. Maksimum 4 bin 500 TL’dir. Eğer yatırımınızı 5 ve 6 yıl aralığında bir süreyle yaptıysanız size verilecek katkı paranızın %20’si kadar olacaktır. Bu da maksimum 5 bin TL devlet katkısı anlamına gelmektedir. Çeyiz hesabınıza yatırım yapmaya başladığınız tarihten itibaren en az üç yıl geçtikten sonra evliliğiniz gerçekleştiyse, evlilik tarihinizden itibaren en çok altı ay içerisinde bankaya başvuru yapmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan B Sınıfı Ehliyet Harcı Ne Kadar? başlıklı makalemizde ehliyet harcı alan bankalar 2018 ve ehliyet harcı hangi bankalara yatıyor hakkında bilgiler verilmektedir.