Kredi çektikten sonra çektiğim kredinin faizi artar mı? Çekilen kredinin faizi sonradan değişir mi? Kredi çektikten sonra çektiğim kredinin faizi düştü ne yapmalıyım?

Her ay Merkez Bankası düzenli olarak yaptığı toplantılar ile ülkedeki faiz oranını belirlemektedir. Karar altına alınan faiz oranları miktarı Merkez Bankası’nın genel ağ sayfasından duyurulmaktadır. Bu sayede konu ile ilgili olarak herkes bilgilendirilmektedir. Artık günümüzde neredeyse kredi çekmeyen insan kalmadı diyebiliriz. Nakit para ne zaman ihtiyaç duysak artık eş dosttan borç almak yerine insanlar genelde bankadan kredi çekmeyi tercih etmektedir.  Kişilerin kredi çekmesine neden olan ihtiyaçlar farklı farklıdır. Eğitim, araba ev satın almak vb. gibi pek çok nedenden ötürü krediler çekilmektedir. Yüklü nakit paraları biriktirilmesi zor olduğu için kredi çekmek daha kolay bir yöntem olarak geliyor. Geri ödenecek faizi düşündüğümüzde insanların aklına şu soru geliyor çekilen kredinin faizi değişir mi?

Banka Çektiğim Kredinin Faiz Oranı Yükseltebilir Mi?

Piyasa koşulları kötüye giderse banklar faiz oranlarını arttırır. Daha önceden çekip kullanmış olduğunuz bir krediniz varsa hemen aklınıza şu soru gelebilir çekilen kredinin faizi değişir mi? Bu soruya iki türlü yanıt vermek gerekmektedir. Yalnızca bireysel müşteri kategorisindeyseniz bu durumdan etkilenmezsiniz. Ancak ticari şirketlerde bu durum değişmektedir. Ticari müşterilerin çekmiş olduğu krediler rotatif kredi olduğu için genelde 6 aylık taksitlendirme ile revize edilen kredi de faizlerin yükseltilmesinden sonra müşterilerin faiz oranları ile aynı oranda artış gösterecektir.

Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Merkez Bankası faiz oranları ile ilgili karar alırken enflasyonun bir sonraki dönemde alacağı duruma ve önceden hedefe konan enflasyon oranını denetleyerek belirler. Bütün bu sebepleri hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerinden ötürü kamuoyu ile paylaşmakla sorumludur. Enflasyonun belirlenmesindeki temek öğeler kamu ücretleri, uluslar arası piyasada bulunan petrol ve diğer madenlerin ücretleri, bekleyişler, kurlar ile üretim açığıdır. Çekilen kredinin faizi değişir mi sorusunun yanıtı pek çok vatandaşımız tarafından merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankalar güncel piyasa şartlarını inceleyerek fiyatlama yapmaktadır. Bankalar genel olarak verdikleri fiyatları her hafta uygun duruma getirmeye çalışırlar. Olumsuz bir durum yoksa bu durum daha uzun tarihler aralığında da yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ertemeli Kredi Veren Bankalar 2019 başlıklı makalemizde ötemeli Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.