Borsayı Tanı

Borsaya para yatırmak isteyen bireyler önce borsayı tanımalı, anlamalıdır. Borsayı araştırmalı, nasıl hareket edilmesi gerekildiği öğrenilmeli, nasıl işleyiş gösterdiği öğrenilmelidir. Borsa ile uğraşmanın bireye göre olup olmadığına karar verildikten sonra yatırım hesabı açılmalıdır.

Borsada Deneyim Kazanmak

Borsada başarılı olup iyi para kazanmak isteniyorsa, borsada işlemlerin nasıl yapıldığına dikkat edilip öğrenilmesi gerekmektedir. Alma-satma işlemlerinin hangi anlarda yapılması gerektiği öğrenilmelidir. Yatırılan para ile kazanılabilecek tutar konusunda öngörüde bunulması gerekir.

Kendi Yolunu Çizmek

Borsada yapılacak işlemler için kişiler kendilerine en uygun düşünmelidir, stratejiler geliştirilmelidir. Deneyim kazanıldıkça bireyler borsada en uygun stratejiyi uygulamaya başlarlar.

Aracı Kurumu Kararlaştırmak

Borsada herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için aracı kuruma ihtiyaç duyulmaktadır. Banka veya özel kurumlardan yardım alabilirsiniz. Yasal açıdan aracılık yetkisini bulundurması gerekir. Bu aracı kurumlar, bireylerin yerine borsaya emirleri iletmekte kanal görevi görmektedir.

Yatırım Hesabı Oluşturmak

Bankadan açılacak bir vadesiz yatırım hesabına ihtiyaç duyacaksınız. Açılan vadesiz hesap internet bankacılığına bağlanırsa işlemler daha kolay gerçekleşir.

Borsaya Yatırılacak Tutarın Belirlenmesi

Bu noktada öncelikle bireylerin karar vermesi gereken yer borsaya giriş amacı ve ne kadar paranın yatırılmasını hedeflediğidir.

Ne alım-satımı yapılacak?

Borsaya firen bireylerin paralarını tek bir yatırım aracına vermek yaptıkları yanlışlardan ve risklerden biridir. Bunun için kişiler öncelikle nerelere para yatırıp nerelerden para kazanacağı konusunda karar verip kendilerine bir portföy oluşturmalıdırlar.

Online Borsa İle Başlamak

Borsa işlemleri, seans salonlarına giderek değil internetten de yapılmaktadır. Anlaşılan aracı kurumun web sitesindeki yatırım sekmesinden işlemler yapılabilmektedir. Kişiler dünyanın neresinde olursa olsun, ceplerinde telefon yardımıyla alım-satım emiri verebilmektedir.

Borsa Emiri Nasıl Verilmektedir?

Borsanın temel prensibi düşük fiyattan alıp, yüksek fiyattan satmak ve aradaki, fiyat farkından da para kazanmaktır. Bir hisse senedi almak isteyen birey, emrini aracı kuruma iletir, aracı kurum emri borsaya iletir.

Dikkat Etmek Gereken Konular

Borsaya girilmeden önce bireyler deneyim-bilgi-strateji üçlüsünü iyi kavramalıdır. Daha sonraki aşamalarda ise piyasanın takibi-piyasanın analizi-piyasayı yorumlama üçlüsüne dikkat etmelilerdir. Bireyler maddi durumlarından sonra manevi duygularını yani psikolojilerini de hazırlamalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim? başlıklı makalemizde kredi kartı yapılandırma faizi ne kadar, kredi kartı yapılandırması ve kredi kartımı nasıl yapılandırabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.