Borsa yüksek risk içeren ancak yatırımcıların yoğun ilgi duyduğu bir platformdur. Birçok menkul kıymetin alım satımının gerçekleştiği sistemde birçok kişi yatırımlarını arttırabilmektedir. En fazla merak edilen konu ise borsada alım satım nasıl yapılır sorusudur. Zira bu konuda pek fazla ayrıntılı açıklama bulamayabilirsiniz.

Borsada alım satım nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce borsaya nasıl girilir buna cevap vermek gerekir. Belli bir birikiminiz varsa ve yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka aracı kurumları kullanmalısınız. Borsada yatırım yapmanıza olanak sağlayan aracı şirketler veya bankalar sizden belli bir komisyon almaktadır. Aracı kurum veya bankanın sizin için sunacağı yatırım hesabına istediğiniz miktarda para yatırarak borsaya adım atabilirsiniz. Borsada nasıl alım satım yapılır sorusu da aracı kurum veya banka platformuna (mobil şube – internet şubesi) bağlıdır. Bankaların çoğu mobil şube ve internet şubesi üzerinden borsada alım satım yapabilmenize olanak tanırken aracı kurumlarda sadece kendi resmi web siteleri hizmet sunabilmektedir. Yani alım – satım işleminin nasıl yapılacağı tamamen seçtiğiniz aracı kuruma bağlıdır.

Borsa’da Alım – Satım İşlemi

Öncelikle ilk yapmanız gereken bir aracı kurum seçmenizdir. Banka veya şirket bu tamamen sizin belirleyeceğiniz bir durumdur. Yatırım hesabı açtıktan sonra işlemler için sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Gerekli prosedürlerin ardından yatırım hesabınıza borsada kullanmak için para yatırabilirsiniz.

Borsaya yatırdığınız para seçmiş olduğunuz aracı kurum ve Takasbank güvencesindedir. Hisse senedi, bono, repo ve döviz alım satım işlemleriniz Takasbank aracılığı ile gerçekleşir ve paranız burada bekletilir.

Hisse senedi alım – satım işlemleri borsada en fazla gerçekleştirilen işlemdir. Hisse senedi alış işlemleri talep emri, satış işlemleri ise arz emri olarak aracı kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. İşlemleriniz 2 gün sonra gerçekleştirilmektedir. 2 gün sonra hisse senedi almak isteyen kişiler hisse senedi satın almış, satmak isteyenler ise hisse değerinde parayı hesabına görmüş olur. Alım yapacağınız zaman hangi hisseyi tercih edecekseniz o hisse senedi için aracı kurumunuza ‘al’ emri vermiş olursunuz. Emir verdiğinizde alım yapılacak fiyat tam olarak belli değildir ve hisse senedi alım emri o anki hisse değeri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Borsada alım satım nasıl yapılır, gerçek kişiler borsada mevcut mu soruları yatırımcılar arasında sıkça merak edilmektedir. Yatırım yapmak istediğiniz şirketin hisselerini yatırım hesabınızdan kısa kodları ile bulabilirsiniz. Bu kodları seçerek ne kadar hisse senedi almak veya satmak istediğinize karar verir, daha sonra ise bu işleminizi aracı kurumun gerçekleştirmesini beklerisiniz. Piyasa değişken olduğundan dolayı al ve sat emirleri bazı durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. 3.400 değerindeki bir hisse senedi emrin uygulanacağı anca değişebilir. Bu durumda ise işlem gerçekleşirken hisse senedinin değeri temel alınmakta ve son değerden işlemler yapılmaktadır.

Borsa’da İşlem

Yapacağınız işlem uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi olacak bunu tamamen siz belirlemelisiniz. Yine hangi hisselere yatırım yapacaksınız ve nasıl bir strateji izleyeceksiniz bu tamamen size bağlıdır. Çok yüksek risk içerdiğinden dolayı borsada alım satım nasıl yapılır sorusundan önce bilgi edinmeli ve temel bilgi sahibi olduktan sonra borsaya adım atmalısınız. Bunun için eğitim videolarını izleyebilir ve birikiminizi kaybetmemek için daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Borsaya ilk defa girecekseniz yüksek miktarda yatırım yapmamaya ve küçük parçalarla sistemi öğrenmeye çalışmalısınız. Bu, büyük miktarda kayıp yaşamanızın önüne geçecek bir durumdur.

 

afyon escort