Kişilerin birden fazla bankada kredi kartı ya da kredi kartı borcu bulunuyorsa ve kredi sicil durumu kredi kullanımına uygun ise borç kapatma kredisi kullanarak borçlarını tek bir banka altında toplayabilir ve bu sayede hem tüm borçları tek bir yerde toplanmış olur hem de kredi borcu yeniden yapılanarak kişinin isteğine ve mevcut ödeme gücüne göre yeni bir ödeme planı düzenlenir. Peki borç kapatma kredisi kimlere verilir?

Borç Kapatma Kredisi Kimlere Verilir?

Borç kapatma kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin en az bir bankada kredi kartı, kredili mevduat hesabı ya da kredi borcu bulunması gerekiyor. Herhangi bir bankada bankacılık ürünü kullanmamış olan kişilere borç kapatma kredisi verilmez. Ayrıca borç kapatma kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi sicillerinin de temiz olması ve kredi notlarının yeni bir kredi kullanımı için yeterli seviyede olması gerekiyor. Daha önceden herhangi bir nedenden dolayı avukatlık olmuş ve bu nedenden dolayı kredi sicili olumsuz etkilenen kişiler bu krediden yararlanamayacak.

Borç Kapatma Kredisine Nasıl Başvurulur?

Borç kapatma kredisi kullanmak isteyen müşterilerin kredi başvuruları esnasında kullanmak istedikleri kredi miktarını başvuru formuna mutlaka yazmaları gerekir. Belirtmiş oldukları kredi miktarına göre kişilerin gelirleri ve kredi sicilleri incelenir ve buna göre kredi kullanım işlemleri tamamlanır.

Bunun yanında borç kapatma kredisi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle çalışmış oldukları bankalara başvuru yapmaları gerekir. Çünkü çalışmış oldukları banka kendi müşterisi olduğu için başvuruda bulunan kişiye öncelik tanıyacaktır. Bu nedenle kişiler öncelikle kendi çalışmış oldukları bankaya başvuru yapmaları, başvurularının olumsuz sonuçlanması sonucunda diğer bankaları tercih etmeleri gerekir.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Kullanılır?

Borç kapatma kredisinin olumlu sonuçlanması sonucunda kullandırılan kredi Eft yolu ile kişilerin borçları olan bankalara gönderilir. Bu şekilde diğer bankalarda olan borçlar kapanır ve kullanılan kredi tek bir bankada ve tek bir ödeme planı altında toplanır. Bunun yanında müşterinin talebine göre borç kapatma kredisinin yanında ek kredi de kullanabilirler ve bu kullanılan ek kredi borç kapatma kredisinin içine dahil edilir.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

-Şekerbank,

-Türkiye Ekonomi Bankası,

-Vakıfbank,

-Garanti Bankası,

-Denizbank,

-Yapı Kredi Bankası,

-Akbank,

-QNB Finansbank

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Sistemindeki Paramı Nasıl Geri Alırım başlıklı makalemizde bireysel emeklilik iptali ve bireysel emeklilik parasını geri alma hakkında bilgiler verilmektedir.