Bankaların sunduğu kredi kartı imkanı oldukça büyük bir fırsattır. Hayat pahalılığı, maaşların yetersiz kalması gibi maddi sıkıntılar kişilerin kredi kartı kullanmasını artırmaktadır. Kredi kartları, her ne kadar büyük bir fırsat olsa da bilinçli kullanılması gerekmektedir. Bilinçsiz kullanılan kredi kartları kişileri büyük maddi ve manevi sıkıntılara sokmaktadır.

Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı her kişiye verilmemektedir. Kredi kartının açtırılması için kişilerin belli koşulları taşıması gerekmektedir. Kredi notu kişilerin bankaların kredi ve kredi kartı alabilmesi için önemli bir etkidir. Kredi notu düşük veya riskli olan kişiler kredi kartı imkânından yararlanamamaktadır. Kredi kartı kullanamayan kişiler, farklı yollarla kredi kartı alma imkânlarını denemektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartları

Kredi kartı alamayan kişiler, son çare olarak bankaların sunmuş olduğu bloke teminatlı kredi kartlarından faydalanmak istemektedir. Birçok kişi tarafından bloke teminatlı kredi kartı sisteminin ne olduğu bilinmemektedir. Bloke teminatlı kredi kartı alabilmek için belli bir miktarda, peşin paranız olması gerekmektedir. Belirli miktarda bulunan paranızı kredi kartı almak istediğiniz bankaya bloke ettirerek, ettirdiğiniz bloke para sayesinde o bankadan kredi kartı almanız durumudur. Yani kişi toplu parasını bloke ettirerek, bankaya güvence sunmuş olmaktadır.
Kredi notu öğrenme işlemleri ile kredi kartı alamayan kişiler, sıklıkla bu şekilde kredi kartı almayı tercih etmektedir.

Bloke Kredi Kartı Kullanımı İçin Gerekli Şartlar

Her kişiye bloke kredi kartı imkanı sunulmamaktadır. Bu işlem bazı bankalar tarafından, gerekli koşulları sağlayan kişilere sağlanmaktadır. Bloke kredi kartı kullanabilmek için belirli koşullara sahip olmak gerekmektedir. Para bloke ettirerek herkese kredi imkanı sunulmamaktadır. Bunun için en önemli koşul, kişinin hiçbir bankadan yasal takibi bulunmamasıdır. Eskiden başınıza gelmiş bir yasal takip işlemi veya sık tekrarlanan yasal takipler, bloke teminatlı kredi kartı almanıza engel olabilmektedir.

Bloke Kredi Kartı Sunan Bankalar

Kredi notu sorgulama işlemi sırasında hakkınızda çıkan kötü siciller bloke kredi kartı almanızı engellemektedir. TEB, Finans Bankası, Deniz Bankası, Garanti Bankası müşterileri gerekli koşulları yerine getirdiğinde, bloke kredi kartı kullanma imkânı sunan bankalar arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan BDDK’dan Kredi Kartı Taksit Sayısını 18 Ay'a Kadar Yükseltti başlıklı makalemizde kredi kartı 18 ay taksit yapar mı, kredi kartı taksit sayısı arttı mı ve kredi kartında en fazla kaça bölünür hakkında bilgiler verilmektedir.