Bitcoin kripto para yani dijital para olarak tanımlanmaktadır. Özellikle son yıllar yaygın hale gelen bu para birimi gün geçtikçe yatırımcıların odak noktası haline gelmiştir. 2008 yılında deneme amacıyla Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya çıkarılan sanal para birimi Bitcoin bir ödeme sistemidir. Bitcoin’in asıl kurucusu Avustralyalı Craig Wright’dır. Satoshi Nakamoto ise kurucunun yıllar boyunca kendini gizlemek için kullandığı isim olarak bilinmektedir.

Bitcoin Nedir?

Yazılım tabanlı bir değer olarak bilinen bitcoin üretimi bilgi teknolojileri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Dolayısıyla bu sistem blok zincir mantığı ile işlemektedir. Bu blok zincirler dünya üzerinde dağınık konumdadır. Buna bağlı olarak da her üretim için bilgilerin tekrar işlenmesi gerekmektedir. Böylelikle dünya çapında en güvenli ekonomik katma değer ortaya çıkmaktadır. Ancak bunun da bir sınırı olduğu göz ardı edilmemelidir.

Bitcoin ile ilk alışverişte pizza satın alınmıştır. 22 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen bu olay bir programcı tarafından yapılmıştır. Değer olarak bakıldığında programcının dünyanın en pahalı pizzasını satın aldığı söylenmektedir. Günümüz parasına göre bu pizzanın değeri yaklaşık yüz elli milyon dolara denk geldiği belirtilmektedir.

Bitcoin ile kazanç elde eden ülkelerin başında ABD Hükümeti gelmektedir. Ülkede bitcoin cüzdanlarında bulunan tutarlar en zenginlerin bu ülkede olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum yaşanan çeşitli olaylar sonucunda da ortaya çıkarılmıştır.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin kullanmak için öncelikle sanal cüzdan oluşturmak gerekmektedir. Bu sanal cüzdanları oluşturmak için BTCTurk gibi siteler yardımcı olmaktadır. Oluşturulan cüzdanlar aracılığıyla bitcoin göndermek ve satın almak mümkün hale gelmektedir. Kişiler istediği kadar sanal cüzdan oluşturabilmektedir. Gerçekleşecek olan transfer işlemleri kişiye ait bu sanal cüzdan numaraları üzerinden yapılmaktadır. Bunlar bir nevi banka işlemlerinde kullanılan IBAN numarasına benzemektedir.

Kazanılan paralar internet üzerinden kullanılabileceği gibi başkalarına transfer de edilebilmektedir. Özellikle yurtdışında bazı mağazalar internet üzerinden alışverişlerinde bitcoin ödemesini kullanmaktadır. Bu özellik henüz ülkemizde çok fazla gelişmiş değildir. Ancak bitcoin kullanımına olan talep arttıkça bu tür alışverişlerin ülke içerisinde daha yaygın hale geleceği düşünülmektedir.

Bitcoin Nasıl Üretilmektedir?

Bitcoin üretimi madencilik ismi ile bilinmektedir. Bunun için kullanılan özel bilgisayar parçaları bulunmaktadır. Pek çok kişi yüksek miktarda yatırımlar yaparak bu ekran kartlarından satın almaktadırlar. İçinde bulunduğumuz dönemde çiftlik adı verilen ve bu iş için özel olarak üretilen cihazlar satışa sunulmaktadır. Bunun altında yatan en önemli neden ise madenciliği kişisel olarak yapmanın zorluğudur. Çünkü bilgisayara harcanacak olan ek maliyetler giderek daha fazla artmaktadır. Dolayısıyla bireysel yatırım avantajlı olmaktan uzaklaşmıştır. Bunların yanı sıra belli firmalarla anlaşma yapılarak da sisteme dahil olunabilmektedir. Bunun için özel üretilmiş özel donanımlara ortak olunmakta ve ekstra hiçbir işleme gerek kalmadan gelir elde edilebilmektedir. Bu sisteme Cloud Mining adı verilmektedir.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Tüm yatırım sistemlerinde olduğu gibi bitcoin için de güvenilir mi sorusu akıllara gelmektedir. Sanal bir para biriminin olması, bir güç tarafından kontrol edilememesi, banka tarafında basılamaması, hesaplara el konulamaması nedeniyle ekonomi uzmanları tarafından bitcoin güvenilir bir platform olarak değerlendirilmektedir.

Bitcoin için güvenlik tehdidi oluşturabilecek en önemli durum siber saldırı olarak belirtilmektedir. Bu durum tüm dijital para birimleri için geçerlidir. Dijital özelliğe sahip olması nedeniyle saldırılara ve büyük hırsızlıklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Bitcoin dünyasına girildiğinde bilinmeyen epostalara ya da virüslere karşı dikkatli olunmalıdır. Çünkü bilgisayara bulaşan bir virüs sanal cüzdan için tehlike arz edebilmektedir.