Emeklilik sisteminden faydalanma kişiler tarafından aylık ödenen paranın toplu veya maaş bağlanma işleminin gerçekleşmesi kişilerin tercihine kalan bir durumdur. Amaç birçok kişi bankaya ödediği para sayesinde belli bir zaman sonrası emekli olarak eline geçen paranın kullanımı ve geçimini sağlamasıdır.

Bireysel emeklilik sistemi işlemine giren kişiler öncelikle bir sözleşmeye imza atarak ödeme koşullarına uyum sağlanması adına onaylanan forumdan yararlanılmaktadır. Bu sözleşme müşterinin kurallara ve yasalara emeklilik süresi boyunca uyması gerekir. Ödeme koşulları uygun limitle ayarlanarak düşük faiz oranları ile devam etmektedir. Bireysel emeklilik sistemini iptal etmek kişileri son derece zarara uğratmaktadır.

Bireysel Emeklilik İptalinde Müşterinin Nasıl Bir Zarara Uğraması Söz Konusudur?

Başlatılan sistemde kişilerin emeklilik sistemi başından sonuna kadar anlaşmayı fes etmemesi gerektirir. Ödeme koşulları ya da kişisel sorunlar ile emeklilik sisteminden fes etmek isteyen müşteri ödediği paradan ciddi bir kesinti yapılıyor. Bu prosedür gereği uygulanan sözleşmede yer almaktadır. Uygulamaya geçişleri kişilerin belli bir ay ödediği para sonrasında emekliliğin iptalini istemesidir. Böyle bir durumda kişiler kesinlikle emekliliğini iptal etmeyi tercih etme yerine dondurmayı tercih ederek kazanç elde edebilirler. Bu şekilde sisteme uygun koşullar sayesinde emeklilik hakkı ölmeden zarara uğraması söz konusu olmayan müşteri bıraktığı yerden emekliliğine devam edebilir.

Bireysel Emekliliğe Nasıl Hak Kazanılmaktadır?

Banka müşterisi kazançlı bir sistem içine girerek sözleşme gerekçesini yerine getirmelidir. Yaklaşık 10 ya da 15 yıl ödenen bireysel emeklilik sistemi sonunda kişilerin hak kazanmasını onaylamaktadır. Zorluk yaşayan müşterilerin hesabını dondurması gerekir, bu aşama kişilerin istediği zamanda hesabına devam etmesini sağlıyor. Birçok müşteri bireysel emeklilik sisteminden emekli olarak rahat bir emekliliğe kavuşmuştur.

Emekliliğin iptalini uygulamak isteyen müşterinin yatırmış olduğu paranın yarısına yakın miktarını kesmektedir. Ayrıca kesinti yapılan paranın ardından müşteri istediği zaman içinde parasını alamamaktadır. Banka yaklaşık bireysel emeklilik sistemi iptali eden müşterinin parasını en az bir ya da iki ay içinde ödeme yaparak ödemektedir. Bu banka çalışanı ile ilgili bir durum değildir, emeklilik sistemine uygun prosedür gereği uygulanan işlemdir.

Bir önceki yazımız olan Bankada Unuttuğum Param Var Mı? başlıklı makalemizde bankada unutulan para ne olur ve bankada unutulan paralar hakkında bilgiler verilmektedir.