Kredi kartı taksit sayıları sürekli değiştiriliyor. Taksit sayısı bir azaltılıp, bir çoğaltılıyor. Son olarak kredi kartları ile yapılan yurt içi hava yolu ve konaklama alışverişlerinde taksit sayısı üst sınırı 6 iken taksit sayısı 9’a çıkarıldı. BDDK tarafından hazırlanan yönetmelik taslağında “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin” 26. maddesinin yedinci fıkrasının ikinci cümlesinde yapılan değişiklikle uygulama yürürlüğe girdi.

BDDK’dan yapılan açıklamada kredi kartlarında hava yolu ve konaklama için yapılan yurt içi harcamalarında taksit sayısı üst sınırının 6’dan 9’a çıkarılacağını belirttildi.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinin yedinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirildi.

“Elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, taşımacılık ile ilgili harcamalarda, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda altı ay, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır.”

Bu kapsamda, Yönetmelik değişikliği ile kredi kartlarıyla yapılacak havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda 6 ay taksit uygulamasına devam edilmesi, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin alışverişlerde ise altı ay olan taksit sınırının 9 aya çıkarılması öngörülmekte.

Bir önceki yazımız olan EURO USD PARİTESİ başlıklı makalemizde EURO USD PARİTESİ ve EURO USD PARİTESİ yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.