Bazen kredi kullanmak için kefil gerekebiliyor. Bu kredi çekecek olan kişinin KKB notunun yetersiz olmasından ya da çekeceği tutarın geliri ile orantılı olmamasından kaynaklanır. Bu tarz durumlarda banka kredi talebinde bulunan müşteriden kefil ister. Yine kefilin KKB notuna ve gelirine bakılır. Eğer bu kriterlerde de herhangi bir problem yok ise kefil karşılığı kredi kullandırma sağlanır. Kefilden ve kredi talebinde bulunan kişiden gerekli evraklar temin edildikten sonra kredi kullandırılır. Unutulmamalıdır ki kefil olan kişi krediyi kullanan kişi ile aynı sorumluluğu paylaşır. Yani krediyi kullanan kişi bu krediyi ödemez ise banka kefil olan kişi ile muhatap olur.

Kefalet Sürecinin İşleyişi

Krediyi çeken kişi çeşitli sebepler ile bu tutarı ödemez ise sorumluluk kefil kişiye yüklenir. Zaten kredi kullandırma sözleşmesinde bu kıstasların tümü açıkça yer alır. Banka kefil olan kişiden bu tutarın ödenmesini ister. Üstelik bankanın bunu yasal olarak 3 ay sonrasında kefil kişiden talep etme hakkı vardır. Ödenmeyen kredi krediyi çeken kişi kadar kefili de etkileyeceği için KKB notu aynı oranda etkilenir ve yasal yaptırımlar aynı oranda uygulanır. Kefil bankaya karşı herhangi bir yaptırımda bulunamaz. Ancak kefil olduğu kişi ile ilgili ister ise yasal hak arayışına girebilir.

Hatır Sebebi Kefalet

Dostluk gereği ya da aile bağı olan bir kişiye kefil olmak her zaman doğru bir atak olmayabilir. Çünkü yüklü tutarlarda kullanılan krediler özellikle kefil olan kişiyi çok zor duruma sokmaktadır. Üstelik kefil hiçbir şey elde etmemiş olmasına rağmen yalnızca ödemekle yükümlü olur. Bu da kefilin hayatını ciddi anlamda etkileyen durumlardan bir tanesidir.

Kefalet Sürecinde Eş Durumu

Kefalet sürecinin çok sayıda ailenin evliliğini sıkıntıya sokmuştur. Bu yüzden BDDK ve devlet işbirliği ile kefalet durumuna bazı kısıtlamalar getirildi. Artık kefil olacak kişi evli ise eşinin de onayı gerekmekte. Yani kefil olacak kişi eşi ile birlikte bankaya gelir ve bankadaki çalışanlar kefalet sürecinin getirebileceği sorumluluklardan her iki tarafı da bilgilendirir. Eğer eş de bu durumdan haberdar olur ve eşinin kefil olmasını kabul eder ise kefalet geçerlilik kazanır. Çünkü son zamanlarda kefalet durumu çok sayıda boşanma durumuna sebep olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Banka Emekli Haciz Gelir Mi? başlıklı makalemizde emekli maaşına haciz gelir mi ve emekli maaşına icra gelir mi hakkında bilgiler verilmektedir.