Türkiye’deki ihraç edilen ürünlerin başında tarım ürünleri yer alıyor. Pek çok çiftçinin yılın belli dönemlerinde ürettikleri ürünleri belli ürünleri fabrikalara satarak veya şirketler çiftçiden satın alarak çiftçilerin geçim kaynağını oluşturuyorlar. Fakat bilindiği üzere Türkiye’de mevsim şartları bazı yıllarda oldukça sert geçebiliyor. Bu tür bir durum farklı farklı ürünlerin ekiminin yapılabilmesine olanak sağlasa bile, bazı durumlarda da üretimlerin yavaşlamasın ve hatta hiç yapılamamasına sebebiyet veriyor. Bu gibi durumlar da çiftçileri zor bir duruma düşürüyor.

Ziraat Bankası’ndan Başakkart

Çiftçilerin belli dönemlerde çektikleri zorlu durumların üstesinden gelebilmeleri, tarım işlerinde kullanılan araçlara alınan mazotun taksit yapılarak alabilmeleriyle sağlanıyor. Bunun için de çiftçilerin Ziraat Bankası tarafından çiftçilerin kullanımı için oluşturulan Başakkart’a başvuruda bulunmalıdırlar. Başvurusunu yapan çiftçilerin bu başvuruları kısa bir süre içerisinde onaylanıyor ve yeni kartlarına yine kısa bir sürede kavuşabiliyorlar. Bu kart ile yapılan mazot alışveriş işleminde 6 taksit seçeneğinden yararlanabiliyorlar. Ayrıca çiftçilere bu kartın ekstresi 3 ayda bir olmak üzere gönderiliyor. Böylelikle çiftçiler ürünlerini hazırlayıp satışa çıkardıktan sonra mazot masraflarını da rahat bir şekilde ödeyebiliyorlar.

Başakkart Kullanılan İstasyonlar

Başakkart, henüz Türkiye’de hizmette bulunan bütün benzin istasyonlarında kullanımda değil. Türkiye genelinde birçok şubesi bulunan Petrol Ofisi ve Türk Petrol istasyonlarında çiftçiler mazotlarını kolaylıkla Başakkart ile 6 taksitle alabiliyorlar. Çiftçinin bu işlem esnasında Başakkart ile taksitli alışveriş yapmak istediğini belirtmesi, daha sonra taksitlendirilmemiş seçenekle karşı karşıya kalmaması için önemli bir durum haline geliyor. Mazot alışverişi sırasında çiftçiler için herhangi bir sınırlama da yer almıyor. Aracına ihtiyacı kadar mazotu depolayarak rahat bir şekilde ödeme yapabiliyorlar.

Çiftçilere Özel Destek Paketleri

Çiftçilerin üretimde maddi açıdan rahat edebilmeleri için bankalar tarafından sunulan birçok düşük faizde kredi yer alıyor. Bu kredilerin geri ödemeleri de esnek bir geri ödeme planıyla ve çiftçiye maddi yük olmayacak şekilde gerçekleştiriliyor. Ürünün ekim ve hasadının gerçekleştiği dönemlerde kullanılan bu çiftçi destek paketi krediler, maddi anlamda çiftçiye büyük bir destek sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de En Ucuz Bitcoin Satan Borsalar başlıklı makalemizde bitcoin borsaları ve ucuz bitcoin hakkında bilgiler verilmektedir.