Ülkemizde şubesiz bankacılık sisteminin öncüsü konumundadır. Kredi bankacılığı bankanın ana faaliyet koludur. Kurulu bir şubesi olmamasından dolayı ülkemizde çok tanınmasa da Türkiye merkezli olarak kurulmuş bir banka olarak bankacılık mevzuatına tabidir ve BDDK tarafından denetlenmektedir.

Şubesiz Bankacılık Nedir?

Türkiye de uygulanan klasik bankacılık sisteminden farklı olarak, Teknolojik araçlar vasıtası ile kredi faaliyeti odaklı olarak çalışan bir bankacılık modelidir. Bu sistem hem müşteriyi şubeye gitme yükünden kurtarıyor, hem de şube maliyetleri olmadığı için kullanılan krediler için daha uygun faiz oranları sunulmasına fırsat vermektedir.

Kredi Bankacılığı

Banka klasik anlamda bir mevduat bankası olarak çalışmamaktadır ve faaliyet alanı sadece kredi bankacılığıdır. Geri ödemesi tamamlanan kredilerden elde edilen karı tekrar krediye çevirerek faaliyetlerine devam etmektedir. Uygulanan sistem krediye ulaşımı kolaylaştırması açısından tüketicinin yararına bir sistemdir. Aldığı farklı kaynaklardan elde ettiği mevduatı kredi olarak müşterilerine veren banka diğer bankalara göre daha yüksek faiz oranından kredi imkânı sağlamaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi de dışarıdan faiz ile mevduat toplamasından kaynaklanmaktadır. Yani bir nevi aracı görevini üstlenmektedir.

Sistem Güvenilir Mi?

Türkiye merkezli olarak kurulmuş ilk dijital banka olan Ban pozitif bankacılık mevzuatına tam olarak uymakta ve denetime tabi olarak çalışmaktadır. Bankanın ülkemize getirdiği iş modeli diğer bankalar tarafından da uygulanmaya başlanmış bir modeldir. Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarından tam not almış olan banka müşteri Portföyünü her geçen gün genişletmektedir. Bankadan kullandığınız kredilerin geri ödemesini EFT veya PTT şubelerinden havale şeklinde yapabilirsiniz. Ayrıca Ak bank ve iş bankası şubelerinde bulunan hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vererek kredi taksitlerinizi ödeme seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatlarından ve PTT havalelerinden ücret talep edilmemektedir.

Nasıl Kredi Alınır?

Kredi alabilmek için bankanın internet sitesini tercih edebilir ve kredi başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvuru formunda sizden bir takım bilgiler istenecektir. Bu bilgilerde gelir durumunuz, evinizin kira olup olmadığı ve aylık net geliriniz gibi bilgiler alınacak ve daha önceki banka ödemelerinizde göz önünde bulundurularak krediniz onaylanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Banka Sınavları 2018 başlıklı makalemizde banka mülakatları nasıl olur, banka sınavları ve bankaya nasıl girilir hakkında bilgiler verilmektedir.