Kredi kartı toplu alışverişlerin taksitlendirilmesi, ertelenmesi, asistanlık hizmetleri, puan kazanımı gibi özellikleri ile oldukça avantajlı bankacılık ürünleridir. Ancak elbette bu ürünleri iradeli kullanmak son derece önemlidir. Aksi halde birikmiş bir borç yoğunluğu kredi kartı sahibini zor duruma sokabilir. Yine de irade çerçevesinde kullanılan kredi kartları sahiplerine büyük avantajlar sağlayabilir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikle hangi bankanın kredi kartına başvuru yapılacağına karar verilmelidir. Çünkü her banka farklı bir program ortaklığı ile çalışır ve bu kartların birbirinden farklı özellikleri vardır. Örneğin sürekli seyahat eden bir kişi uçak biletlerinde avantaj sağlayan bir kredi kartı ile çalışırken, çiftçilik ile uğraşan biri tohum alışverişlerinde indirim sağlayan bir kart ile çalışabilir. Bu kartların özelliklerine internet üzerinden kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Karar verildikten sonra ilgili kartın sahibi bankaya başvuru yapılmalıdır.

Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Potansiyel müşterinin başvurusu bankaya geldikten sonra ilk olarak müşteri limiti kontrol edilir. Müşterinin kullandığı tüm kredili ürünler müşteri limiti oluşturur ve bu limit gelirin belli bir kısmını geçmemelidir. Alınan son kararda müşteriler maaşlarının 5 katına kadar kredili ürün kullanabiliyorlar. Örneğin müşterinin aylık 2.000 TL geliri var ise bu müşterinin 10.000 TL’ye kadar kredili ürünü olabilir. Aynı müşterinin hali hazırda 7.000 TL’lik kredili ürünü var ise yeni kartı en fazla 3.000 TL limit ile verilir. Yani kredi kartlarının çok yüksek ya da çok düşük olduğunu beyan eden müşterilerin limitleri aslında kendi ürünleri ile alakalıdır. Müşteri limiti var ise ve KKB puanı riskli değil ise kişiye kredi kartı yönlendirilir.

Kart Onaylandıktan Sonraki Aşamalar Nelerdir?

Kredi kartı onaylanan müşteriye arama, mail ya da SMS yolu ile bilgilendirme yapılır. Onaylanan kredi kartının birkaç gün içinde basımı gerçekleştirilir ve kuryeye verilir. Kurye aşamasında da müşteriye yine bilgilendirme gider. Bu bilgilendirme kurye ya da banka tarafından sağlanır. Kart kişiye ulaştıktan sonra imza karşılığı teslim edilir. Eğer kişi kartı eve istediyse 1. derece yakını kartı teslim alabilir. Bunun yanında işyerine istenen kartları kart teslimine yetkili biri alabilir.

maraş escort bayan

Bir önceki yazımız olan 2018 Kiralık Kasa Fiyatları başlıklı makalemizde en uygun Kiralık Kasa, en uygun Kiralık Kasa hangi bankada ve Kiralık Kasa hakkında bilgiler verilmektedir.