Devlet faizlerin düşürmek için oldukça fazlasıyla gayret göstermektedir. Çünkü konut sektörünü canlandırmak genel olarak ekonomiye çok olumlu etki yapacaktır. Bankalar arasında rekabetin son safhada olduğu bu dönemde her banka çeşitli kampanyalar ile ev sahibi yapma yoluna girmektedir. Ev almada nakit sorunu yaşayanlar için bankalar cazip teklifleri ile müşterinin aklını çelmeye çalışıyor.

Müşteride nakit problemini daha çok banka aracılığı ile çözmektedir. Çünkü kira parası vereceğine ev sahibi olmak için kredi ödemek daha mantıklı bir seçenek olarak gözüküyor. Avantajları oldukça fazla olan kredi ile ev sahibi olmak son zamanlarda çok kullanılan bir kredi türüdür.

Kredi Miktarı

Kendi maddi imkânlarını sonuna kadar kullanarak bankadan daha az kredi çekmeye çalışan birey aslında daha az faiz ödemeye kendine amaç edinmiştir. Önce alacağın evin net olarak pazarlığı yapılır ve kredi kullanacak limit belirlenir. Daha sonra en uygun banka ve kredi faiz oranı hesaplanır. Mantığına uygun gelen bankaya karar veren yatırımcı kira öder gibi ev sahibi olma yolunda ilk adımını atmaktadır. Aylık ödeme tutarı oldukça önemli olmaktadır. Çünkü günlük hayatta düşünerek limit belirlemek ev sahibi için daha rahat geçinme sağlayacaktır.

Konut Kredisi Başvurusu

Her banka bir başvuru alır ve daha sonra araştırma yaparak kredini onaylanıp onaylanmadığını müşteriye bildirir. Gerekli belgeleri eksiksiz getirmekle müşteri yükümlüdür. Daha önceden kara listede yer alan müşteri kredi kullanamaz. Kredisi onaylanan müşteri gün içerisinde işlemleri tamamlayıp tapu dairesine gidip evi üzerine alma işlemini tamamlayabilmektedir.

Faiz Oranları

Her banka kampanya yaparak özellikle ev sahibi olmak isteyen müşterilerinin işlerini kolaylaştırma çabası içerisindedir. Ortalama 0,80 faiz oranıyla ev sahibi yapmaya çalışan banklalar bu oranlarda değişiklik yapabilmektedir. 2017 yılı içerisinde faiz oranları istenilen seviyelerde olmadığından dolayı sektör duraksama noktasına gelmiştir. Ekonomik olarak yeteri kadar iyi olmayan müşteri bankadaki yüksek faiz oranıyla daha da zor durumda kalmaktadır. Faiz oranlarındaki düşüş beklentisi oldukça fazladır. Olası bir düşüş sonrası bankacılık ve inşaat sektörü derin bir nefes alacak, almış olduğu nefes ile yan sanayiyi de iyileştirme yoluna gidecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Faiz Hesaplama Formülü başlıklı makalemizde kredi faiz hesaplama, kredi hesaplama ve kredi hesaplaması nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.