Genelde yapılan bir iş karşılığında alınan çeklerin ödeme tarihleri geldiğinde çekin ait olduğu bankaya gidilerek tahsil edilmesine rağmen acil nakit paraya ihtiyaç duyulduğu zamanlarda ileri tarihli ellerinde çek bulunanlar bu çekleri vadesinden önce belli bir oran karşılığında banka çek kırdırma işlemi ile bozdurup, paraya çevirebiliyorlar. Bankacılık alanında çek bozdurma, ticari alanda çek kırdırma diye adlandırılan bu işlem için çekin ödeme tarihi arasında ki gün farkı müşteriden faiz hesaplaması yapılarak paradan düşüldükten sonra müşteriye teslim edilir.

Çek Nasıl Kırdırılır

Bankalar 2013 yılı öncesine kadar çek kırma işlemini oldukça kolay prosedürler ile sağlarken 2013 yılından sonra yürürlüğe giren yasaların ilgili maddesi gereğince artık eskisi gibi çek kırma işlemini yapmıyorlar. Genelde bankalar çek kırma işlemlerini kurumsal firmalar için uygularken özellikle bankalarla ilişkisi olan, kişi ve kurumların çeklerini kırarken çekin gününe göre faiz işleterek bu işlemi yaparlar.

Ancak bankalar genelde en fazla 5 aylık vadesi olan çekler üzerinde, bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Problem yaşamamak adına müşteriden fatura karşılığında çeki almadan önce çekin kullandırıldığı banka aranarak çek istihbaratı yapılabilir. Müşterinin güvenilirliği kontrol edilebilir. Bankaların birçoğu böyle durumlarda müşterilerini bilgilendirerek mağdur olmamaları konusunda uyarabiliyorlar.

Bankalar Dışında Çek Kırdırma İşlemi

Banka çek kırdırma işlemi dışında bu işlem daha çok resmi ve yasal yollar ile çalışan faktoring firmaları tarafından yapılmaktadır. Zamanı gelmemiş olan çekleri faktoring firmaları belli bir komisyon karşılığında alır ve ödemeyi yapar. Her faktoring firması farklı komisyon işlemi yaparken dikkat edilen tek husus çekte yazılan rakam ve ödeme tarihidir. Çekin ödeme tarihi ve üzerinde belirtilen rakam ne kadar çoksa alınan komisyon ona göre artıyor diyebiliriz.

Faturasız Çek Kırdırma

Faturasız çek kırdırma olayı tamamen yasa dışı bir işlemdir. Bu işlemi yasal olarak çalışan hiçbir faktoring firması yapmaz ancak böyle bir işlem için faturasız çek sahipleri çek kırdırmak için yasal olmayan yollarla çalışan kişilere gider ve suça ortak olurlar. Özellikle kuyumcular ve büyük çapta iş yapan tüccarlar tarafından gerçekleştirilen bu çek kırma işlemi için yasal olmadığından dolayı çok büyük komisyon bedeli ödenmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları, devlet destekli hayvan kredisi 2018 ve hayvan kredisi faizsiz hakkında bilgiler verilmektedir.