Şubelere gitmeden birçok işlemi yapabilmek için oldukça kullanılan ve hayatımızda önemli bir yere sahip olan bankamatiklerde para yatırma, para çekme, borç tahsil etme, fatura ödeme gibi işlemler kartlı veya kartsız bir şekilde yapılabiliyor. Hayatın her geçen gün hızlanan temposunda işlerimizi oldukça kolaylaştıran bu sistemde her şubenin ayrı bankamatiği olmasının yanı sıra ek bir havale ücreti alan ortak bankamatikler de bulunmaktadır.

Bankamatiklerde Meydana Gelen Başlıca Sorunlar

Her bankamatiğe göre başlıca farklı sorunlar meydana gelse de genel olarak en çok meydana gelen sorunlar arasında bankamatiğin parayı vermiyor olması veya kredi kartının bankamatiğin içinde kalması gibi durumlar yer almaktadır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en doğru hareket panik yapmamak ve aşırı bir telaşa kapılmamak olacaktır.

Bankamatiklerde Meydana Gelen Başlıca Sorunların Kaynakları Nelerdir?

İlk olarak bankamatikler de meydana gelen bu sorunların nedenine bakılması gerekmektedir. Para kısmında sayım aşamasında sorun veya sıkışma durumu olduğunda ya da buna benzer mekanik bir sorun ortaya çıktığında bankamatik parayı ya da kartınızı vermeyebilir.

​​​​​​Bankamatik Sorunlarına Karşı Neler Yapılmalıdır?

Belirtilen sorunlar sıkça meydana geldiği için bankalar tarafından gerekli önlemler fazlasıyla alınmakta ve bankamatikler aralıksız olarak kameralar ile izlenmektedir. Bunun dışında parayı çekmemiş olmanız banka sistemine anında düşer. Bankaya sorunlarla başvuru yaptığınızda size olumsuz geri dönüş yapılırsa kameraların izlenmesini talep edebilirsiniz. Paranızı almamış olduğunuz görsel olarak kanıtlanmış olacaktır. Ayrıca bankamatiğe paranız sıkışmış veya bunun gibi bir sorun yaşamışsanız sizden sonraki müşteri bankamatik üzerinde başka bir işlem yapamaz bununla birlikte sistemde ve kameralarda çıkacak sorunlar önlenmiş olur. Genel olarak bu tip sorunlarda sakinliği korumak, telaş yapmamak ve müşteri hizmetlerini aramak gerekmektedir. Müşteri hizmetleri yapacağı kısa süreli bir incelemeden sonra sizi banka şubesindeki ilgili kişiye yönlendirecektir. Bu yönlendirmeden sonra gerekli konuşmayı yaparak ve sorunu daha detaylı belirterek size söylenen şubeye gidip bankamatikten alamadığınız parayı elden alabilir veya bankamatik işlemi sırasında kartınızı alamamışsanız gerekli başvuru ve belirli formları doldurarak kartınızı da teslim alabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor? başlıklı makalemizde banka kredi vermiyor, neden kredi çıkmaz ve neden kredi kartı çıkmaz hakkında bilgiler verilmektedir.