Portföy Fon çeşitleri ile kendi risk ve vade profiline uygun olarak farklı kompozisyon içeriklerinden oluşturulmuş olan çeşitli yatırım fonları içerisinden seçilmiş olanlara yatırım yapılabilir veya birikimleri farklı yatırım enstrümanları içerisinde her çeşit yatırım imkanı ile değerlendirmek mümkün oluyor.

Yatırım Fon Çeşitleri

Yatırım fonları yatırımcıdan toplanmış olan her türlü birikim, çeşitli sermaye piyasa aracına yatırılması sureti ile getiri sağlayan mal varlığı olup, Türkiye’de ki en büyük yatırım fonu portföy çeşitlerinden birine sahip olan bazı portföy yatırım fonları; tahvil, bono, hisse senedi, ters repo, altın ve opsiyon gibi yatırım araçları çeşitlerinden kullanarak ve portföy çeşitlendirme ilkesi çerçevesine dayanarak yönetilen portföy çeşitlerini oluşturuyor.

Özellikleri

Birikim konusunda uzman fon yöneticisi tarafından değerlendiriliyor. Portföy çeşitlendirme ile oluşan piyasa riskleri açısından korunma ve çeşitli yatırım araçları noktasında yatırım imkanı sağlıyor. Küçük tutar ile birikimleri değerlendirme ve yatırımları hızlı bir şekil de nakde çevirme imkanı sağlıyor. Çocuklara yönelik olarak ya da faiz olmaksızın yatırım yapılacak olan her tür araçlardan oluşan fon gibi çeşitli türler de yatırım fonları bulunmaktadır.

Risk ve Getiri Profili

Yatırım fonları risk düzeyi fon yatırım stratejisi ve portföy yapısı çeşidine göre değişken olarak ve fonun risk düzeyi artması ile getiri potansiyeli de artması söz konusu oluyor. Finans grubu içerisine ait yatırım fonları Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemesi esasına göre hesaplanmakta olan Risk Değerleri ile hesaplama yöntemi ile ölçülmektedir.

Yatırım Stratejisi

Fon portföyü tamamı ağırlıklı ortalama vade ile en fazla 45 gün olarak devamlı bir şekil de portföy vadesi en fazla 184 gün kalmış likidite oranı yüksek sermaye piyasası araçları kanalı ile yatırılacaktır. Fon portföy yapısı risk düzeyi ve getirisi bir arada olabilmesi için risk dağılımının tam olarak yapılması gerekiyor. Yatırımlar da en büyük yatırım fonu olan portföy çeşitlerinden birine sahip olan bazı portföy yatırım fonları; tahvil, bono, hisse senedi, ters repo, altın.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası başlıklı makalemizde mali sorumluluk sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.