Günümüz şartlarında neredeyse herkesin kredi ihtiyacı söz konusudur. Kredi, bankalar tarafından belirlenen standartlara uyumlu olan müşterilere geri ödenmesi şartıyla verilen nakit paradır. Fakat her kredi talebinde bulunan müşteriye bankalar tarafından olumlu yanıt verilecek diye bir şart yoktur. Dolayısı ile kredi çekebilmek için gerekli olan şartları tamamı ile taşımak gerekir.

Kredi Alabilmek İçin Gerekli Olan Unsurlar Nelerdir? Sigortalı Olma Süresi

  1. Çalışıyor durumda olduğunuz iş yerinde en az 6 ay süreyi doldurmak, kredi çekerken sigorta süresinin yetersiz olması engelini ortadan kaldırmış olacaktır.
  2. Eğer mevcut iş yerinizde şart koşulan bu 6 aylık süreden daha az çalışmış durumda iseniz ve buna rağmen kredi çekmeniz gerekiyor ise maaş aldığınız banka şubesinden kredi başvurunuzu gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.
  3. Bir başka alternatif olarak da 6 aydan daha uzun süre çalıştığınız bir iş yeriniz var ise buradan bahsetmek sigorta süresinin yetersizliği şartını bankanın kullanacağı insiyatife göre ortadan kaldırır.

Ödenmemiş Bir Borcun Olmaması

  1. Başvuru sürecinde geçmiş döneme ait herhangi bir borcunuz mevcut ise kredi başvurusu ilgili banka tarafından onaylanmayacaktır. Kredi başvurunuzun onaylanmasını engelleyen bu borcunuzu ödeyip ortadan kaldırmış olsanız bile bankaların inceleme yapması yaklaşık olarak bir ay sürüyor.
  2. Kredi kartına ait olan borçları kapatabilmek amacı ile çekilmek istenen kredi başvurularında ise son döneme ait olan asgari tutarın kesinlikle ödenmesi gerekiyor.

Kredi Notu

  1. Kredi başvurunuzun onaylanması için gerekli olan en önemli unsurdur.
  2. Kredi notunuzun yüksek olması, başvurunuzun onaylanma sürecinde oldukça etkilidir. Kredi notunuz düşük ise öncelikle yükseltebilmek için birkaç işlem yapmanız gerekir.

Yasal Takibe Girmemiş Olmak

  1. Geçmiş dönemde yasal ya da idari takibe alındı iseniz bankalarla finansal ilişki oluşturarak, kredi dışındaki hizmetlerinin kullanılması yapılan başvuruların onay sürelerinin üç ile altı ay arasında olumlu olarak sonuçlanmasını sağlar.

Ödemelerin Düzenli Olarak Yapılmış Olması

Geçmiş döneme ait olan borçlarınızın düzenli olarak ödenmiş olması gerekir. Bu sebeple Kredi kartına ait olan ya da kredi taksitlerinin tarihinde mutlaka ödenmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan ATM'de Unutulan Para Ne Olur? başlıklı makalemizde atm de para unuttum ne yapmalıyım, atm de para unutunca ne yapmalıyım ve çektiğim parayı atm de unuttum hakkında bilgiler verilmektedir.