Bankalara yapılan kredi başvuruları hiçbir şekilde gelişigüzel olarak değerlendirilmez. Bankaların kredi kullandırma konusunda her zaman uyguladığı belirli kurallar vardır. Bu kuralları taşımayan kişiler hiçbir şekilde kredi kullanamaz. Yapacağınız kredi başvurularının olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olabilecek belli başlı kriterlerden söz edebiliriz. Zira kredi çekemeyen kişilerin uğraştıkları sorunlar genel olarak aynıdır. Bankalardan kredi çekemeyen bir kişinin ya gelir durumu ya da kredi notu düşük çıkmış demektir.

Gelir Durumunun Yetersiz Görülmesi

Kredi siciliniz istediği kadar iyi olsun, aylık geliriniz krediyi karşılayacak düzeyde değilse hiçbir şekilde kredi başvurunuz olumlu sonuçlanmaz. Özellikle konut ve taşıt kredisi gibi ürünlerde gelir durumunuzun en az 3000 TL seviyelerinde olması beklenir. Zira bu kredilerin aylık ödemeleri oldukça yüksek çıkacaktır. Bankaların kredi başvuru aşamasında kişilerden gelir belgesi talep etmesinin temel sebebi de budur. Banka kurulu verdiğiniz belgeye göre bir değerlendirme yapar ve gelir durumunun yeterlilik düzeyine karar verir.

Kredi Skorunun Düşük Olması

Kredi skoru, banka müşterilerinin finans sektöründeki yerini açıkça ortaya koyar. Başvuru yaptığınız zaman bankalar öncelikle kredi skorunu inceler ve notun yeterlilik durumuna bakar. Bu aşamada kredi skorunuz riskli seviyelerde çıkarsa, geri ödeme konusunda güvensiz görülürsünüz. Bu nedenle bankanız kredi başvurunuzu olumsuz olarak sonuçlandırır. Kredi skoru düşük olan bir kişi, geri ödeme konusunda sağlam teminatlar belirtmediği sürece kredi kullanamaz.

Hayat Sigortasının Yapılmaması

Gelir durumu ve kredi skoru kadar etkili olmasa da, özellikle konut kredilerinin ret cevabı almasının nedenlerinden birisi de hayat sigortasının yapılmamasıdır. Başvuru yapan kişinin yaşının fazla olması ya da devam eden bir hastalığının olması durumunda bankalar kendini garantiye almak ister. Bu durumda da kişilerden hayat sigortası istenir. Böylece borcu olan kişi vefat etse bile bankalar parasını sigorta şirketinden alır. Hayat sigortasının olmaması da kredilerin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Kredi Sicilinin Bozuk Olması

Daha önceden çektiği kredilerin geri ödemesini düzenli olarak yapmayan bir kişi bankalar tarafından yasal takibe alınmış olabilir. Yasal takibe düşen bir kişiye öncelikle bankalar kırmızı kalem çeker. Bu durum kişinin yasal takibe düştüğünü belirtir. Sonrasında kişiler, icralık olursa bankalar tarafından kara listeye alınır. Tüm bunlar kredi sicilinin çok bozuk olmasına neden olur. Kredi sicili bozuk olan kişiler de bankalardan hiçbir şekilde kredi alamaz.

 

Bir önceki yazımız olan KOBİ'lere Düşük Faizli Nefes Kredisi başlıklı makalemizde nefes kredisi 2018, nefes kredisi faizi nedir 2018 ve nefes kredisi veren bankalar 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.