Bankada parası olanlar haberimiz sizin için! TMSF açıkladı zaman aşımına uğrayacak…

TMSF, hesaplarında para bulunup, 10 yıl boyunca herhangi bir hesap hareketinin bulunmadığı bu hesaplardaki paranın zaman aşımına uğrayacağını açıkladı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bankada hesabı olanlara ilişkin önemli bildirimde bulundu. TMSF, Bankacılık Kanunu gereğince bankalar nezdinde tutulan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklara ilişkin olarak hesapta herhangi bir hareket olmaması halinde 10 yıl içinde zaman aşımı uygulanacağını bildirdi.

TMSF’nin açıklaması şöyle:
Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinin  internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği  http://www.tbb.org.tr/tr , Türkiye Katılım Bankaları Birliği  http://www.tkbb.org.tr ) Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanmaktadır.

Bu kapsamda, 2008 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler http://www.tmsf.org.tr ana sayfasında bulunan “Zamanaşımı Sorgusu” bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden Mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilir.

Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için Haziran ayının 15’ine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zamanaşımına uğraması nedeniyle Fona gelir kaydedilecektir.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlere Özel Kredi 2019 başlıklı makalemizde öğretmen kredisi, öğretmen kredisi 2019 ve öğretmen kredisi güncel faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.